česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva parlamentní delegace výborů pro EU ve Španělsku

Ve dnech 6. – 9. 6. 2022 navštívila Madrid delegace výborů pro EU ze Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Delegace vedená místopředsedou Poslanecké sněmovny Janem Skopečkem absolvovala jednání v Kongresu poslanců s členy parlamentní Smíšené komise pro EU, v Senátu s členy Komise pro zahraniční vztahy, dále na úřadě vlády s ředitelkou Kanceláře pro koordinaci Předsednictví Španělska v EU a na Ministerstvu zahraničních věcí, EU a spolupráce s vedením unijních odborů. Mimo tato jednání čeští poslanci a senátoři navštívili také Satelitní středisko Evropské unie, přední španělský think-tank Real Instituto Elcano a Kombinované operační centrum vzdušných sil NATO.

Program počítal s velmi pestrou skladbou zastupitelů jak Senátu, tak Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Delegaci vedl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček a dále se účastnili předsedové výborů pro EU Ondřej Benešík a David Smoljak spolu s místopředsedkyní Lucií Potůčkovou a dalšími členy Jaroslavou Pokornou Jermanovou, Pavlem Staňkem, Jaroslavem Doubravou a Raduanem Nwelati.  Krátce po příjezdu absolvovala delegace své první jednání, a to ve španělském Kongresu poslanců s členy parlamentní Smíšené komise pro EU, které předsedala poslankyně Susana Sumelzo. Českou delegaci také osobně pozdravila předsedkyně Kongresu poslanců Meritxell Batet Lamaña. Jednání dále pokračovala setkáním v Senátu, kde členové delegace hovořili s předsedou Komise pro zahraniční vztahy Antoniem Gutiérrezem-Limonesem a dalšími senátory sdruženými v rámci tohoto orgánu.

Návštěva parlamentních výborů pro EU ve Španělsku

 

Návštěva parlamentních výborů pro EU ve Španělsku

 

Obě jednání se soustředila na urgentní otázky evropské politiky a s nimi spojené i priority českého předsednictví v Radě EU, které začne v červenci. Vysoká inflace, energetická diverzifikace a soběstačnost Evropy, řešení ekonomických výzev, Strategický kompas EU a Strategický koncept NATO či Pakt o migraci a azylu byly některá z hlavních témat, kterým se debata věnovala. Španělsko priority CZ PRES plně podporuje a věří, že síla a jednota EU, vzniklá na pozadí posledních událostí na Ukrajině, bude v příštím pololetí i nadále růst.

​  Návštěva parlamentních výborů pro EU ve Španělsku

 

​  Návštěva parlamentních výborů pro EU ve Španělsku

 

Česká delegace navštívila také Satelitní středisko Evropské unie, které díky analýzám leteckých a družicových snímků podporuje krizové řízení na území EU. Následovalo jednání na Úřadě vlády s ředitelkou Kanceláře pro koordinaci Předsednictví Španělska v EU Aurorou Mejíou Errasquín, kde byl mimo jiné zdůrazněn význam summitu NATO, který se uskuteční 28. – 30. června v Madridu. Pro EU i Španělsko bude summit mezníkem společné obranné politiky, a to jak v evropském, tak transatlantickém kontextu.

Po tomto jednání se delegace přesunula na Ministerstvo zahraničních věcí, EU a spolupráce, kde rozhovorům s generální tajemnicí pro Evropskou unii María D. Lledó, generálním ředitelem pro koordinaci vnitřního trhu a komunitárních politik Alejandrem Abellánem Garcíou a generálním ředitelem GŘ pro integraci a koordinaci obecných záležitostí EU Salvadorem Ruedou Rabanalem dominovala kromě priorit českého předsednictví v EU také tématika španělské a evropské energetické kapacity a zelené tranzice. Byly rovněž zmíněny také geostrategické zájmy v Latinské Americe, kde má Španělsko tradičně a historicky významnou a stále vlivnou pozici.

​  Návštěva parlamentních výborů pro EU ve Španělsku

 

Závěrečnými body návštěvy bylo setkání v předním španělském think-tanku Real Instituto Elcano, konkrétně s ředitelem Charlesem Powellem a Ignaciem Molinou, hlavním výzkumným pracovníkem pro EU. Česká delegace si vyslechla bližší objasnění španělské zahraniční politiky a predikci výzev španělského předsednictví v roce 2023. Dále se delegaci podařilo navštívit Kombinované operační centrum vzdušných sil NATO v Torrejónu, které pokrývá vzdušný prostor všech evropských států jižně od Alp. Nechybělo ani osobní setkání s generálem Fernandem de la Cruz Caravaca a následná návštěva operační místnosti.

​  Návštěva parlamentních výborů pro EU ve Španělsku