español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Ivan Jančárek představil priority CZ PRES v Barceloně

Dne 19. července 2022 v Barceloně velvyslanec Ivan Jančárek představil spolu s ředitelkou Zastoupení Evropské Komise ve Španělsku Maríou Ángeles Benítez priority českého předsednictví v Radě Evropské unie na akci, které se také zúčastnila delegátka španělské vlády v Katalánsku Maria Eugènia Gay.

Na začátku setkání ředitelka Benitezová ocenila účast velvyslance, poblahopřála českému předsednictví a zdůraznila význam toho, že se akce koná právě v Barceloně. ,,Ve světle současné složité situace musí Česko převzít prezidentství v době, kdy musíme čelit mnoha výzvám a hrozbám, které nám ale zároveň dávají možnost konsolidovat naši budoucnost,” uvedla pak delegátka španělské vlády v Katalánsku Maria Eugènia Gay.

Představení priorit se zúčastnil také honorarní konzul České republiky v Barceloně Jaime Martín Puchol.

Představení priorit se zúčastnil také honorarní konzul České republiky v Barceloně Jaime Martín Puchol.

Velvyslanec Jančárek představil priority a upozornil na důležitost podpory Ukrajiny, kde ,,se vede bitva o evropské hodnoty”. Velvyslanec vysvětlil, že poválečná rekonstrukce Ukrajiny a zvládnutí uprchlické krize lze považovat za ,,hlavní priority” předsednictví. Ivan Jančárek také mluvil o nutnosti hlouběji reflektovat význam evropských hodnot a ocenil přínos Konference o  budoucnosti Evropy. Další zásadní prioritou je energetická bezpečnost a udržitelnost. Některé země přerušení dodávek zasáhne více než jiné, ale podle Ivana Jančárka můžeme tuto situaci překonat, pokud zůstaneme při sobě. ,,Čeká nás těžká zima, ale když zůstaneme při sobě, z krize vyjdeme ještě silnější,” dodal velvyslanec.

Záznam setkání je možné shlédnout na tomto odkazu.

Representación de la Unión Europea en Barcelona