español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: JJ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Představení priorit CZ PRES v Nueva Economía Fórum

Dne 11. 7.2022 vystoupil velvyslanec ČR ve Španělsku Ivan Jančárek jako hlavní host na setkání pořádané organizací Nové ekonomické fórum (Nueva Economía Fórum). Akci uvedla státní tajemnice pro obchod Ministerstva průmyslu, obchodu a cestovního ruchu Španělska Xiana Margarida Méndez. Během setkání se zástupci diplomatické, státní a obchodní komunity velvyslanec Jančárek představil hlavní linie priorit předsednictví ČR v Radě EU.

,,V současnosti lze za hlavní priority českého předsednictví označit podporu občanů Ukrajiny, ale i všech občanů EU a naší společnosti obecně,” řekl v úvodu setkání velvyslanec Ivan Jančárek. Zdůraznil, že největšími výzvami nadcházejících šesti měsíců bude zmírnění dopadů války na Ukrajině a s ní spojené uprchlické krize, boj s nadměrnou byrokracií nebo zajištění ekonomické stability ve vysoce konkurenčním prostředí světového trhu.

Česká republika se během následujících šesti měsíců v rámci EU plánuje zaměřit nejen na zvládnutí náporu lidí prchajících před válkou na Ukrajině, ale i migrantů ze zemí třetího světa, kteří se do Evropy dostávají ilegálně skrze španělská území, včetně Ceuty a Melilly ležících na severu Afriky. ,,Je třeba hledat efektivní řešení na zmírnění dopadu migrace, povinné kvóty to ale nejsou,” vysvětloval velvyslanec. Ekonomická a humanitární pomoc EU v mimoevropských regionech, které strádají, může představovat dlouhodobou odpověď na výzvy spojené s migrací.

Představení priorit CZ PRES v Nueva Economía Fórum

 

Klíčovým tématem je i energetická bezpečnost. Kritickým obdobím může být nadcházející zima. Závislost na dodávkách plynu a ropy z Ruska je problém, se kterým se musí EU co nejdříve vyrovnat. Pro mnoho evropských států ale zatím neexistují dosažitelné alternativy. Zatímco některé země, například ty, které mají přístup k nerostnému bohatství skrze moře, překlenou období přerušení dodávek snáze, jiné budou zcela odkázané na solidární pomoc ostatních. Česko bude i nadále prosazovat uzavírání nových dodavatelských partnerství, ať už v Africe, Blízkém východě nebo také v Latinské Americe. Stejně tak se bude soustředit na obnovitelné zdroje a čistou energii. Úplné nahrazení tradičních paliv zatím ale není aktuální.

Představení priorit CZ PRES v Nueva Economía Fórum

 

Vztahy mezi Českem a Španělskem velvyslanec označil za vynikající. Země spolupracují především v oblasti turismu a obchodu. Ten tvoří z poloviny dovoz a vývoz automobilů a jejich součástek. Moderní svět začíná tradiční automobilovou výrobu opouštět. Podle velvyslance Jančárka si stále více mladých lidí auta spíše půjčuje a sdílí, zájem je přímo vlastnit pomalu mizí. Je třeba věřit, že si automobilky poradí a naleznou způsob, jak si novou generaci zákazníků získat. Ať už pomocí zvýšení bezpečnosti nebo nabídky moderních technologií.