español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: JJ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Priority CZ PRES – přenos Institutu mezinárodních vztahů a zahraniční politiky

Dne 12. července 2022 velvyslanec ČR ve Španělsku Ivan Jančárek vystoupil na online setkání pořádaném Institutem mezinárodních vztahů a zahraniční politiky (INCIPE). Akci uvedl generální tajemník tohoto think-tanku Manuel Alabart. Dále se jí zúčastnil generální ředitel Vicente Garrido, který prezentoval otázky kladené veřejností. Velvyslanec Jančárek se zaměřil na hlavní priority českého předsednictví v Radě EU, a to i v zahraničně politické oblasti.

V úvodu Ivan Jančárek zdůraznil, že Česko chce přiblížit EU občanům všech členských zemí. K tomu má pomoci nejen zlepšení komunikace mezi jednotlivci a evropskými institucemi, ale i mechanismy zohledňování zpětné vazby občanů v unijní politice. Spokojenost lidí je odvislá od otázek zajištění energetické bezpečnosti, kvalitní zdravotnické péče nebo ekonomické prosperity.

Ve věci konfliktu na Ukrajině velvyslanec upozornil na možnost, že se válka protáhne. V současné chvíli totiž neexistuje jiná možnost, než že se Rusové sami od sebe stáhnou. To je ale zároveň nepravděpodobné. Česko se tak během následujících šesti měsíců zaměří jak na okamžitou pomoc Ukrajincům, tak na plánování co nejefektivnější poválečné obnovy napadené země. „Všichni máme morální povinnost podpořit Ukrajinu v boji proti invazi,” řekl velvyslanec.

Videokonference INCIPE

 

Nejcitelnějším dopadem konfliktu na východě Evropy je bezpochyby strach z úplného výpadku dodávek plynu a ropy z Ruska. Aktuální výpadek dodávek plynovodu Nord Stream 1 by mohl znamenat vážné komplikace pro střední Evropu v zimním období. Proto je podle velvyslance třeba hledat nové dodavatele nerostného bohatství, například v Africe.

Ivan Janáček na fóru ocenil také průběh červnového summitu NATO v Madridu, a to zejména co se týká rozšíření Aliance o Švédsko a Finsko. Doplnil, že „nyní tvoří NATO z 90 % země EU.” K otázce bezpečnosti řekl, že si Česko uvědomuje důležitost navýšení výrobních kapacit v oblasti vojenských technologií i nutnost chránit kyberprostor. Evropa musí být silnější, odolnější a udržitelnější. K tomu by mělo pomoci i zajištění prosperity mimo evropský kontinent.

Česko se během předsednictví bude kromě území EU soustředit také na oblast Sahelu a Indo-Pacifik. V Mali máme v současnosti druhý největší vojenský kontingent a naše přítomnost v regionu bude i nadále prioritou. Země jako je Mauritánie, Niger a Čad jsou pro Česko velice důležité. Je třeba soustředit se na to, abychom v těchto zemích bojovali proti terorismu, prosazovali lepší životní podmínky pro tamní obyvatele, podporovali jejich země humanitárně, vojensky i ekonomicky tak, abychom se vyhnuli migraci, která by bezpochyby zasáhla Evropu.

Záznam můžete zhlédnout na uvedeném odkaze.