español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslance Ivana Jančáreka se zástupci Smíšené parlamentní komise pro EU

Dne 3. 11. 2022 proběhlo setkání velvyslance Ivana Jančárka se zástupci Smíšené parlamentní komise pro EU španělského Kongresu. Velvyslanec zástupcům komise shrnul dosavadní výsledky českého předsednictví v Radě EU a vypíchl současné politické priority.

Jednání se kromě předsedkyně komise Susany Sumelzo (PSOE – Socialistická a dělnická strana Španělska) účastnili také Ivan Espinosa (VOX), mluvčí strany a vicetajemník pro zahraniční vztahy, dále José María Sáncheze (VOX) a Fernando Gutiérrez Díaz za Lidovou stranu (PP).

Velvyslanec Ivan Jančárek položil důraz na nezbytnost evropské jednoty, ale i na důležitost regionálních formátů spolupráce. Nadále platí, že středobodem zůstává Ukrajina. Ta bude výhledově potřebovat velmi komplexní rekonstrukční podporu. Velvyslanec také zmínil dosažený pokrok v oblasti energetické bezpečnosti a za prioritní označil i posílení obrany a ekonomiky EU.

Dále se hovořilo zejména o smlouvách o volném obchodu s třetími zeměmi, jakožto důležité součástí koncepce otevřené strategické autonomie EU. Řeč byla také o španělské pozici k rozšíření EU, kterou lze označit za velmi konstruktivní. V neposlední řadě byla tématem účinnost sankcí proti Rusku a problematika migrace.

Španělsko bude předsedat Radě EU v druhé polovině roku 2023 a parlamentní diplomacie bude mít své místo i během tohoto období. Důležitou platformou je i Konference výborů pro evropské záležitosti parlamentů EU (COSAC), jíž se španělští zástupci parlamentu pravidelně účastní. 

Comision mixta

Comision mixta