español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: JJ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslance Ivana Jančárka v Kongresu poslanců s členy Smíšené komise pro EU

Dne 14. července 2022 se velvyslanec Ivan Jančárek navštívil Kongres poslanců, kde jednal s členy parlamentní Smíšené komise pro Evropskou unii, jíž předsedá Susana Sumelzo. Na schůzce byli přítomni i další zástupci vládní strany PSOE (Socialistická a dělnická strana Španělska), opoziční PP (Lidová strana), katalánské strany Junts per Catalunya a Baskické národní strany (PNV). Mezi účastníky setkání byl i předseda zahraničního výboru Pau Marí Klose. Cílem schůzky bylo představení priorit českého předsednictví v Radě EU.

Hned v úvodu velvyslanec Ivan Jančárek zdůraznil, že Česko bude i nadále podporovat Ukrajinu v jejím boji proti ruským okupačním silám. ,,Ukrajinci bojem za svobodu a nezávislost své země brání i zájmy a hodnoty EU,” řekl Jančárek. Dále ocenil rozhodnutí Evropské rady udělit Ukrajině a Moldavsku status kandidátské země. Upozornil ale také na nutnost podpory ostatních zemí, které by se v budoucnu mohly stát členy EU. To se týká především zemí západního Balkánu, včetně Bosny a Hercegoviny. ,,V tomto regionu je třeba vyřešit i domácí výzvy, mezi které patří i otázka Srbska a Kosova,” přiblížil velvyslanec.

Pro Evropskou unii je obzvlášť důležité, aby dokázala zajistit energetickou bezpečnost a v řadě ohledů i větší soběstačnost. ,,Musíme skoncovat se závislostí na výrobě v jiných zemích, včetně Číny,” vysvětloval velvyslanec s odkazem na nedostatečnost evropských výrobních kapacit zdravotnického materiálu v době pandemie koronaviru. Do budoucna chce ČR prohlubovat vztahy nejen s Indo-Pacifikem, ale i se zeměmi Latinské Ameriky.

Setkání velvyslance Ivana Jančárka v Kongresu poslanců k prioritám CZ PRES

 

Česko se během předsednictví zaměří také na současná rizika spojená se světem moderních technologií. V tomto ohledu velvyslanec upozornil na nutnost ochrany kybernetického prostoru a zavádění mechanismů proti šíření dezinformací. Mezi další cíle českého předsednictví patří zmírnění současného ekonomického napětí v evropské společnosti a adekvátní reakce na nárůst cen energií a pohonných hmot v důsledku ruské invaze. ,,Musíme docílit sociálního porozumění a přiblížit evropské instituce občanům členských zemí. Konflikt na Ukrajině nám ukázal, že je EU schopna reagovat pružně a společně,” dodal Ivan Jančárek.

Členové Smíšené komise prezentované priority českého předsednictví hodnotili jako velice potřebné a realistické. Zejména ocenili odpověď Česka na válku na Ukrajině, důraz na ochranu lidských práv či zahrnování názorů široké veřejnosti v politice EU. Byli aktivní i při kladení dotazů, které směřovaly k možnostem posílení ekonomiky EU, zlepšení lokáních výrobních kapacit v jednotlivých členských státech, tématu výdajů na obranu, udržitelnosti a investicím do nových technologií. Diskuse se nevyhnula ani problematice migrace.