español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslanců států EU se státním tajemníkem pro EU

Dne 28. 10. 2022 se v Madridu u příležitosti státního svátku konalo setkání se státním tajemníkem Španělska pro EU Pascualem Ignaciem Navarro Ríosem za účasti velvyslanců ČS EU. Setkání předsedal český velvyslanec ve Španělsku Ivan Jančárek. V úvodu reflektoval dosavadní výsledky českého předsednictví s důrazem na Ukrajinu a energetickou bezpečnost a také avizoval prosincovou akci v Praze k 30. výročí jednotného trhu.

Státní tajemník posléze poukázal na zásadní prvky unijní agendy s výhledem na nadcházející švédské a španělské předsednictví v Radě EU. Pronesl slova chvály směrem k aktuálnímu českému předsednictví a pozitivně ohodnotil i říjnový summit v Praze. Za zásadní označil spolupráci se třetími zeměmi v rámci otevřené strategické autonomie a dokončení dohod s Chile, Mexikem a Mercosurem. Španělsko rovněž vnímá důležitost západního Balkánu, kam premiér Pedro Sánchez letos vykonal významnou regionální cestu.


Jednání se věnovalo také základním liniím španělského předsednictví v druhé polovině roku 2023 i pracovnímu programu Evropské komise. Španělsko bude předsedat Radě EU v době, kdy bude postupně končit stávající legislativní cyklus Evropského parlamentu. Program španělského předsednictví bude velmi ambiciózní, přičemž lze očekávat, že Španělsko bude klást důraz na sociální pilíř, otázky právního státu či dokončení reformy migračního a azylového paktu.


Důležitým tématem bude také kyberbezpečnost a další postup v klimatické a digitální agendě. Stranou nezůstane ani otázka násilí na ženách a rovnosti pohlaví. Důležitým prvkem bude vyhodnocování a implementace plánů obnovy. EU rovněž potřebuje dokončení obchodních dohod se strategickými partnery, a to včetně Latinské Ameriky. Spolupráce s kontinentem má svůj význam i z pohledu zajištění potravinové bezpečnosti.