česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář „Konverzace o Evropě“ s českou účastí

Asociace evropských žurnalistů (Asociación de Periodistas Europeos) zorganizovala v budově nadace Carlose De Amberes v Madridu ve dnech 21. – 22. září 2021 semiprezenční formou dialog mezi evropskými politickými a akademickými osobnostmi o aktuálních tématech Evropy a Evropské unie. Debata se dotkla jak evropských hodnot, tak např. Konference o budoucnosti Evropy, způsobech posílení evropské integrace, unijní solidarity, procesu digitalizace či historickým východiskům východní a západní Evropy.

Úvod byl věnován Konferenci o budoucnosti Evropy s vystoupením Iratxe Garcíi, zástupkyní Evropského parlamentu v orgánech Konference, a Fernandem Savaterem, španělským filozofem a spisovatelem.

Následoval dialog o hodnotách a s nimi souvisejících nebezpečích pro evropskou společnost. Bloku se formou videokonference účastnil i Tomáš Halík, český filozof, sociolog a profesor Univerzity Karlovy, dále francouzsko-německá novinářka Geraldine Schwarz a jako moderátor polský novinář Maciej Stasinski. Debata na téma svobody tisku proběhla v podání Katarzyni Kobylarczyk, polské novinářky a spisovatelky, Luise G. Prada, španělského publicisty a spisovatele, a Iñiga Alfonsa, ředitele relace „Las Mañanas“ národního rozhlasu.

Druhý den konference byl zahájen rozhovorem novinářky El Mundo Any Núñez Milarové a státního tajemníka Španělska pro EU Juana Gonzáleze Barby na téma „Španělsko a evropské cítění“. Seminář pokračoval dialogem mezi místopředsedkyní Evropského parlamentu Ditou Charanzovou a bývalým místopředsedou Evropské komise Joaquínem Almuniou s důrazem na sociální dimenzi EU.

Poslední část patřila tématu politických a sociálních hnutí ve střední Evropě. Moderoval ji Ignacio Torreblanca, ředitel Evropské rady pro zahraniční vztahy, který videokonferenčně hovořil s bývalým polským exprezidentem Aleksandrem Kwasniewskim (AK).

Na semináři nechyběli ani zástupci českého zastupitelského úřadu v Madridu, včetně velvyslance Ivana Jančárka, který se do dialogu aktivně zapojil otázkami na zúčastněné. Diskuse poukázala na aktuální výzvy EU, mezi které patří nejen migrace či brexit, ale například i stabilní transatlantické vztahy. Strategická autonomie Evropy je důležitá, zapomínat se nesmí také na základy unijní integrace, vnitřní trh, odstraňování překážek či volný pohyb. Účastníci se shodli na důrazu na mladou generaci, včetně mobility mládeže a vědy a výzkumu, a potřebě lepší komunikace unijních témat.

Galerie


Seminář / Seminario