español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ÚV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Summit NATO v Madridu

Ve dnech 29. a 30. června 2022 se ve španělském hlavním městě Madridu uskutečnil ostře sledovaný summit členských zemí Severoatlantické aliance, kterého se zúčastnila i delegace ČR.

Summitu NATO v Madridu se zúčastnilo celkem 44 delegací, přičemž Českou delegaci v Madridu vedl premiér Petr Fiala, doprovázený ministryní obrany Janou Černochovou a ministrem zahraničí Janem Lipavským.

Na summitu NATO v Madridu schválili spojenci novou Strategickou koncepci Aliance, která reaguje na zhoršující se bezpečnostní prostředí, mimo jiné i v souvislosti s invazí Ruské federace na Ukrajinu. Lídři členských zemí se shodli na zásadním posunu v odstrašení a obraně i větší a dlouhodobější podpoře Ukrajiny. K dalším klíčovým výstupům setkání patří také přizvání Finska a Švédska, které v návaznosti na ruskou agresi blízko podali žádost o vstup do nejsilnější západní obranné aliance.

V rámci summitu došlo i na symbolické předání předsednického kolíku mezi končícím francouzským předsednictvím v Radě EU (zastoupeným ministryní zahraničí Catherine Colonna) a nastupujícím českým předsednictvím (zastoupeným ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským). Aktu byli přítomni i Petr Fiala a Emmanuel Macron. 

Galerie


Summit NATO / Cumbre OTAN