español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: PM
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec I. Jančárek jednal se státním tajemníkem pro Iberoameriku

Dne 21. prosince 2021 se velvyslanec Ivan Jančárek setkal s Juanem Fernándezem Trigo, státním tajemníkem pro Iberoameriku a Karibik a španělštinu ve světě. Mezi tématy jednání figuroval květnový Iberoamerický týden v Praze a dění v regionu Latinské Ameriky, včetně Kuby, Venezuely a jednání o dohodě EU-Mercosur. Nechyběly ani otázky lidských práv a kvality demokracie.

Během prvního vzájemného setkání projednali velvyslanec Ivan Jančárek a státní tajemník Juan Fernández Trigo aktuální situaci v Latinské Americe, kontinentu, který reprezentuje až 8 % světové populace. Ivan Jančárek informoval o plánované realizaci Iberoamerického týdne v ČR, který se bude konat 16. – 22. května 2022 v Praze a bude příležitostí upozornit na aktuální výzvy v regionu a možnosti prohloubení spolupráce s EU.

Setkání velvyslance Ivana Jančárka se státním tajemníkem pro Iberoameriku Juanem Fernándezem Trigo

Setkání velvyslance Ivana Jančárka se státním tajemníkem pro Iberoameriku Juanem Fernándezem Trigo

Diskuse se dotkla také aktuálního vývoje na Kubě a ve Venezuele a problematiky dohody mezi EU a Mercosurem, Mexikem a Chile. Státy Latinské Ameriky a Karibiku skýtají z pohledu EU velké obchodní a investiční příležitosti a jsou i prostorem pro rozvoj oboustranně prospěšné kulturní spolupráce. V tomto ohledu byl vyzdvihnut také význam summitů EU-LAC. Setkání se dotklo i lidskoprávní dimenze a podpory kvality demokracie.