español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Videokonference předsedů parlamentních zahraničních výborů Marka Ženíška a Pau Marí-Klose

Dne 29. 3. 2022 jednal formou videokonference předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Marek Ženíšek se svým španělským protějškem v rámci Kongresu poslanců Pau Marí-Klosem. Předmětem rozhovoru byly priority obou zemí v nadcházejícím období, též v kontextu předsednictví ČR v Radě EU. Mezi hlavními body debaty figurovala válka na Ukrajině, nutnost diverzifikace zdrojů energií a otázka integrace zemí západního Balkánu do EU.

Předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Marek Ženíšek našel se svým protějškem souznění u naprosté většiny témat. Druhé pololetí roku bude definováno probíhající válkou na Ukrajině, a to hlavně co se týká komplexní pomoci. EU bude muset zajistit finanční podporu této válkou zasažené zemi, a to za účasti dalších spřízněných států jako například USA. Souvisejícím tématem je i zabezpečení Evropy po energetické stránce. Španělsko v diverzifikaci energetických zdrojů vidí příležitost dalšího růstu a nabízí své kapacity EU, zejména v sektoru zemního plynu.

Další část rozhovoru se věnovala prioritním regionům evropského sousedství, včetně Východního partnerství či západního Balkánu. Španělsko podporuje rozšíření EU a pokračování domácích reformních procesů.

I přestože je ČR geograficky vzdálená od Iberského poloostrova, vzájemná podpora v zajištění mezinárodní bezpečnosti je oboustranně silná. Pau Marí-Klose zmínil pomoc ČR v Mali, které je společně se severní Afrikou a Středomořím strategickou oblastí pro Španělsko. V podobném duchu je Španělsko zastoupeno v misích NATO v Pobaltí a dalších zemích východní dimenze Aliance. Marek Ženíšek souhlasil se svým protějškem v názoru, že tento druh spolupráce, vzájemné podpory a sdílení zkušeností stojí v samotném jádru EU.