español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Madrid Central - omezení vjezdu do centra města

V souvislosti s ochranou životního prostředí a zlepšením ovzduší v centru města bylo od 30. 11. 2018 v Madridu vyhrazeno 5 zón s omezeným vjezdem vozidel. Toto nařízení se vztahuje i na vozidla s cizí či diplomatickou poznávací značkou.

Toto omezení se nevztahuje na kola, motorky (od 7,00 do 22,00 hod), taxíky a MHD. Ostatní vozidla jsou rozdělena do dalších 5 skupin v závislosti na  motoru (elektrický, hybrid, benzín, nafta) a na stáří vozidla. Majitelé vozidel si musí požádat o vydání příslušné známky.

Vozidla s nulovými emisemi: Vozidla takto označená mohou jezdit a parkovat v zóně neomezeně.

Do této kategorie patří elektrovozidla, autonomní elektrická vozidla a plug-in hybridní vozidla s minimálně 40 km dojezdovou vzdáleností.

Vozidla kategorie ECO mohou vjet do zóny a parkovat na vyznačených parkovacích místech max. 2 hodiny.

Do kategorie ECO patří osobní automobily, lehká nákladní vozidla, autobusy a nákladní vozidla klasifikovaná jako plug-in hybridní vozidla s dojezdovou vzdáleností do 40 km, hybridní vozidla, vozidla poháněná zemním plynem nebo zkapalněným plynem. Všechna vozidla musí splňovat emisní normu EURO 6/VI.

Vozidla kategorie B nebo C mají povolen vjezd do zóny za předpokladu zaparkování na veřejných parkovištích, soukromých garážích nebo použijí povolení k zaparkování od rezidentů, které k tomuto budou mít k dispozici.

Kategorie C:

Osobní automobily a lehká nákladní vozidla benzínová v emisní normě EURO 4/IV, 5/V nebo 6/VI nebo vozidla s naftovými motory EURO 6/VI. Autobusy a nákladní vozidla, která splňují emisní normu EURO 6/VI bez ohledu na druh paliva.

Kategorie B:

Osobní automobily a dodávky benzínové splňující emise EURO 3/III nebo s naftovými motory EURO 4/IV nebo 5/V. Autobusy a nákladní vozidla, která splňují emisí normu EURO IV/4 nebo V/5 bez ohledu na druh paliva.

Automobily kategorie A jsou ostatní motorová vozidla, která nesplňují podmínky v předchozích kategoriích (s nulovými emisemi, ECO, C nebo B). Tato vozidla mají do zóny vjezd zakázán.

Zákaz vjezdu podle nařízení neplatí pro vozidla rezidentů, kteří mají v zóně nahlášený trvalý pobyt. Pouze majitelé vozidel s označením A budou nuceni si pořídit jiné vozidlo do r. 2025, poté tato vozidla budou mít vstup zakázán.

Toto nařízení se vztahuje i na vozidla s cizí či diplomatickou poznávací značkou.

V první fázi zavedení tohoto nařízení, od 30. listopadu 2018, jsou řidiči pouze informováni o nové vyhlášce a na vyžádání členů policejního sboru předloží řidičský průkaz a technický průkaz vozidla. V průběhu ledna 2019 se zavádí zkušební doba, kdy bude řidič v případě nepovoleného vjezdu obsílkou upozorněn na tento stav. Od 1. března 2019 se budou vybírat pokuty, a to ve výši 90 EUR.