česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rady a tipy pro letní turistickou sezónu 2022 ve Španělsku

Ačkoliv cestovní restrikce spojené s pandemií Covid-19 byly už většinou zemi zrušeny, nedá se bohužel říct, že by se cestovní ruch již zcela vrátil do doby před pandemií. Turisté se mohou potkat s řadou problémů a komplikací. Proto přinášíme pár rad a tipů na cesty, které vám při pobytu ve Španělsku mohou pomoci.

  • Cestovní pojištění

Cestovní pojištění není potřebné pouze do mimoevropských destinací, jak se řada lidí domnívá. Ačkoliv v rámci EU v omezené míře platí národní zdravotní pojištění, je dobré mít na paměti, že nepokrývá zdaleka vše. Například v případě úmrtí v zahraničí jdou nemalé náklady za pohřeb v místě či repatriaci za rodinou zemřelého. Cestovní pojištění vám dále v závislosti na podmínkách sjednané pojistky může být užitečné v případě zrušení letu, ztráty zavazadla, okradení atd.

  • Zpožděný nebo zrušený let

Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 2161/2004 let upravuje nárok na kompenzaci v případě zpožděného zrušeného letu v případě, že let začíná či končí na území členského státu. V návaznosti na délce letu a zpoždění pak vzniká nárok na kompenzaci. Více informací o této problematice naleznete zde.

  • Cestování dětí bez rodičů

Platí zásada, že každý  občan České republiky, včetně nezletilých dětí, musí mít při cestách do jiných zemí Evropské unie svůj vlastní platný cestovní doklad, tedy cestovní pas nebo občanský průkaz. V případě že dítě cestuje bez doprovodu rodičů nebo pouze s jedním z rodičů, doporučujeme písemný souhlas.

Pokud dítě necestuje ani s jedním z rodičů (zákonných zástupců), dávají souhlas oba rodiče. Pokud cestuje jen s jedním z nich, dává souhlas ten druhý. V případě potřeby lze využít následující formulář.

  • Ztráta nebo krádež osobních dokladů a věcí

Pokud se jedná o krádež, je důležité ji nejdříve nahlásit na nejbližší policejní stanici a nechat si vystavit protokol o krádeži. V případě nouze funguje ve Španělsku stejně jako v ČR nouzová linka 112.  

Pokud dojde ke ztrátě cestovních dokladů, kontaktujte prosím náš Zastupitelský úřad či jeden z Honorárních konzulátů.  Na zastupitelském úřadě vyplníte Žádost o vystavení náhradního cestovního dokladu. Budete potřebovat fotografii v obvyklé velikosti 35x45 mm. Prokázat totožnost je nutné jiným dokladem nebo kopií pasu. Z tohoto důvodu doporučujeme, abyste si před dovolenou pořídili jednu nebo i více kopií cestovních dokladů a v průběhu dovolené je měli schované na jiném místě než originály.

 

Pro další informace doporučujeme konzultovat Desatero na cesty Ministerstva zahraničních věcí.