česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Používání českých řidičských průkazů, výměna ŘP za španělský

Velvyslanectví ČR v Madridu informuje, že ve Španělsku lze používat český řidičský průkaz. Výměna dokladu za španělský je možná, avšak - až na výjimky - je dobrovolná. 

Velvyslanectví ČR v Madridu informuje, že ve Španělsku lze používat český řidičský průkaz po dobu jeho platnosti. Výměna dokladu za španělský ekvivalent je možná, avšak je - až na výjimky - dobrovolná. Výměnu lze uskutečnit do doby uplynutí platnosti ŘP. Prodloužení platnosti lze uskutečnit v domovské zemi, avšak lze se obrátit i na španělskou stranu, která by však vydala španělský ŘP (jednalo by se tedy v zásadě o výměnu). Podobný by byl postup při poškození či zničení dokladu, jeho ztrátě nebo krádeži - na základě policejního protokolu by byl vydán španělský ŘP. Obdobně je přistupováno k řidičským průkazům vystaveným v ostatních členských státech EU a EHS.

Detailní informace jsou zveřejněny na stránkách DGT (Dirección General de Tráfico, tj. Generální ředitelství dopravy, které spadá pod Ministerstvo vnitra Španělska: https://www.dgt.es/es/. Zde je možné vyhledat konkrétní informace podle státu. 

Pokud hodláte ve Španělsku žít dlouhodobě, doporučujeme realizovat výměnu českého ŘP za španělský. Byly zaznamenány případy, kdy policie neakceptovala průkazy vystavené až po legalizaci pobytu, přihlížela tedy k datu vystavení obnoveného ŘP, nikoliv k datu získání řidičského oprávnění. Příslušné předpisy totiž neumožňují, aby ŘP byl získán mimo Španělsko v době pozdější, než je oficiální datum, kdy se osoba usadila v zemi.

Výjimkou z výše uvedeného je situace, kdy by ŘP měl neomezenou platnost nebo platnost nad 15 let. Pak by bylo v případě občanů členských státu EU s pobytovým oprávněním ve Španělsku nutné doklad obnovit, a to ve lhůtě do dvou let od získání pobytového oprávnění (příslušný předpis EU je účinný od 19. 1. 2013). 

U osob pocházejících ze třetích zemí se výměna ŘP povinně provádí po 6 měsících pobytu v zemi.
 

přílohy

Renovace ŘP 1 MB PDF (Acrobat dokument) 6.1.2015