español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČŠM
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká škola Madrid oslavila 8. května již 10. narozeniny!

Je tomu již deset let, co Česká škola Madrid započala své působení a za tu dobu vychovala mnoho hrdých mladých Čechů a probouzela v nich lásku nejen k českému jazyku, ale i ke kultuře.

První kulaté výročí se slavilo celý týden a po celou dobu byly přítomny i slavné dřevěné loutky z České republiky, které dovezla z Litoměřic dvojice Sváti a Alenky Horváthových ze Sváťova dividla. Tyto loutky jsou od 1. prosince 2016 zapsány v reprezentativním seznamu nemateriálního majetku kulturního dědictví lidstva UNESCO. V prvních dnech byly loutky vystaveny v Colegio Amanecer v Alcorcónu, což umožnilo stovkám španělských žáčků nejenom se dozvědět nové informace o tradičních českých pohádkách, ale také si mohli na unikátní ručně vyráběné loutky sáhnout a vyzkoušet si, jak se takové loutky vodí.


Po výstavě v prostorách školy se loutky přesunuly na místo, kde je mohla po zbytek týdne obdivovat široká veřejnost. Výstava v jediném španělském centru loutek Centro del Títere byla skvělou příležitostí pro seznámení se s tímto českým kulturním dědictvím. Při páteční inauguraci, která probíhala právě zde, nechybělo ani několik velmi důležitých hostů. Za Ministerstvo zahraničních věcí se oslav účastnil velvyslanec České republiky ve Španělském království a Andorrském knížectví Judr. Ivan Jančárek a z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy byli přítomní vedoucí oddělení základního vzdělávání Mgr. Svatopluk Pohořelý a ministerská radová oddělení základního vzdělávání Mgr. Eva Tučková a slavit přišla také paní starostka se zástupci radnice Alcorcón v hojném počtu. V neposlední řadě se slavnostní inaugurace účastnil také člen ředitelství školy Amanecer Josué Pérez Muel.


V sobotu 7. května bylo pro žáky ČŠM v rámci oslav přichystáno netradiční slavností vyučování, jenž bylo spojeno s návštěvou egyptského muzea Templo de Debod, na kterou navazovala výtvarná dílna. Vyučování na čerstvém vzduchu a s madridským sluncem mělo velký úspěch jak u žáků, tak rodičů i samotných vyučujících. I zde doprovázeli školu oba zástupci MŠMT a poskytli rodičům možnost zodpovědět dotazy v řízené debatě. Ani tuto příležitost si pan velvyslanec Jančárek nenechal ujít a navzdory horkému počasí strávil odpoledne ve společnosti České školy.


Oslavy byly završeny v neděli 8. května přímo v prostorách školy Colegia Amanecer. Pro všechny přítomné byly připraveny různorodé aktivity, od výtvarných dílen po ochutnávky nejrůznějších pochutin z kuchyní česko-španělských rodin. Nejdůležitější však bylo loutkové představení pohádky, která je stará již přes 100 let a která se jmenovala Kašpárek a hodná víla Jarmilka. V podání Sváťova dividla nadchla nejenom žáky ČŠM, ale oči nemohli odtrhnout ani rodiče. Sfouknout svíčky na dortu přišli také zástupci školy Amanecer v čele s Josué Pérez Muel a již zmiňovaní zástupci MŠMT paní Eva Tučková a pan Svatopluk Pohořelý.

Galerie


Česká škola Madrid / Escuela Checa Madrid