español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Série akcí věnovaných osobnosti Václava Havla

Mezi 17. listopadem a 16. prosincem 2021 Velvyslanectví ČR v Madridu zorganizovalo sérii čtyř akcí věnovaných vzpomínce na bývalého českého prezidenta a světově uznávaného bojovníka za lidská práva Václava Havla, od jehož úmrtí uplynulo již 10 let.

Legado de Vaclav Havel

Legado de Vaclav Havel

V době, kdy si připomínáme uplynutí 10 let od smrti prvního československého a českého prezidenta po pádu komunismu Václava Havla, Velvyslanectví ČR ve spolupráci s Českým centrem v Madridu, Fundación Carlos de Amberes, Real Instituto Elcano, Goethe-Institut Madrid a radnicí města Madrid připravily sérii kulturních akcí, které nabídly možnost poznat hned několik tváří Havlovy osobnosti - prezidenta, politika, demokrata, filosofa, spisovatele, disidenta a bojovníka za lidská práva. Všechny akce byly otevřené veřejnosti a se vstupem zdarma. Jednalo se o následující akce:

17. LISTOPADU 2021

19:30 hod., Goethe-Institut Madrid, Calle Zurbarán 21, Madrid

PROJEKCE FILMU "OBČAN HAVEL" (2007)

Režie: Miroslav Janek, Pavel Koutecký
Scénář: Miroslav Janek, Pavel Koutecký

Boj Václava Havla, dramaturga, který skončil nejprve jako prezident Československa a posléze České republiky, nebyl veden jen proti komunistickému režimu utiskujícímu svůj lid. Tento filmový dokument přenáší na obrazovku jak soukromé, tak i ty nejskrytější chvíle v životě českého prezidenta. To vše je možné díky stovkám hodin jedinečných záběrů natočených v průběhu 13 let, které Pavel Koutecký strávil po boku Václava Havla. Sám přitom musel Havlovi slíbit, že je nezveřejní dříve než po uplynutí druhého prezidentského mandátu. Vzhledem k tragické nehodě Pavla Kouteckého v roce 2006 bylo zveřejnění záběrů dílem jeho spolupracovníků pod taktovkou Miroslava Janka.

 Ciudadano HavelCiudadano Havel

 Ciudadano HavelCiudadano Havel

Ciudadano Havel

Ciudadano Havel

23. LISTOPADU 2021

10:00 - 14:00 hod., Fundación Carlos de Amberes, Calle Claudio Coello 99, Madrid

SEMINÁŘ "VÁCLAV HAVEL A JEHO ODKAZ"

Za účasti Michaela Žantovského, Martina C. Putny a několika dalších španělských historiků a politologů proběhl seminář rozdělený do dvou tématických bloků věnovaných odkazu V. Havla. O přestávce si účastníci mohli zakoupit biografii V. Havla s autogramem jejho autora M. Žantovského.   

conferencia

conferencia

Conferencia

Conferencia

Conferencia

Conferencia

Conferencia

Conferencia

10. PROSINCE 2021

19:00 hod., Fundación Carlos de Amberes, Calle Claudio Coello 99, Madrid

DRAMATICKÉ ČTENÍ "OLGA A VÁCLAV"

Dramaturgie a režie: Carlos Be

Dramatické čtení založené na emocionální korespondenci mezi disidentem Václavem Havlem a jeho ženou Olgou v průběhu pěti let, které Havel strávil ve vězení za zločiny proti státu na konci 70. a začátku 80. let.

Lectura dramatizada de Havel

Lectura dramatizada de Havel

Lectura dramatizada de Havel

Lectura dramatizada de Havel

16. PROSINCE 2021

19:00 hod., Centro Cultural Conde Duque, Calle Conde Duque 11, Madrid

PROJEKCE FILMU "HAVEL" (2020)

Režie: Slávek Horák
Scénář: Slávek Horák, Rudolf Suchánek

Film se zaměřuje na bouřlivý osobní život Havla, kterému vévodí boj za správnost a pravdu, jeho pronásledování a uvěznění, ale rovněž v milostných vztazích nejistota a smysl pro humor, kterým vždy dominoval neobvyklý, ale silný vztah s jeho ženou Olgou. Film pokrývá období mezi roky 1968 a 1989 a popisuje dlouhou cestu a proměnu hrdiny z úspěšného, nicméně bezstarostného dramatika let šedesátých, přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých, až po lídra Sametové revoluce a světovou osobnost. Nicméně světové události nejsou to hlavní, film nabízí především velkou a vášnivou lidskou zpověď. 

Película Havel

Película Havel