česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert Bennewitzova kvarteta v Madridu

Dne 3. 3. 2020 proběhl v prostorách Fundación Juan March koncert Bennewitzova kvarteta, které v rámci cyklu "Hudební skladby v době teroru" zahrálo díla od skladatelů Ullmanna, Krásy, Schulhoffa, Kleina a Haase. Viktor Ullmann byl v roce 1942 deportován do Terezína, kde se zapojil do ilegálního uměleckého života. Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku i na domácí scéně špičkovým komorním souborem, což dokládají vítězství v prestižních soutěžích a mnohá ocenění. Koncert proběhl za přítomnosti velvyslance ČR I. Jančárka, velvyslankyně Izraele R. Radian-Gordon a německého velvyslance Wolfganga Dolda.

Dne 3. 3. 2021 proběhl v prostorách Fundación Juan March koncert Bennewitzova kvarteta, který v rámci cyklu Hudební skladby v době teroru zahrál skladby Ullmanna, Krásy, Schulhoffa, Kleina a Haase. Viktor Ullmann byl v roce 1942 deportován do Terezína, kde se zapojil do ilegálního uměleckého života. Tento hudební přístup se odrazil v jeho mistrovské skladbě Kvarteto č. 3, která byla složena a poprvé uvedena v Terezíně, stejně jako Fantazie a Fuga pro smyčcové kvarteto Gideona Kleina. Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku i na domácí scéně špičkovým komorním souborem, což dokládají vítězství v prestižních soutěžích a mnohá ocenění.

Koncert Bennewitzova kvarteta v Madridu

Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem, což dokládají například vítězství ve dvou prestižních soutěžích – v Ósace v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, ale i pochvalné hlasy kritiky. V roce 2006 napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung: “...obdivuhodná byla vedle zřetelné strukturace hudby zvukově krásná tónomalba a intonační čistota provedení. Jen velmi zřídka člověk zažije takto umně a efektně znějící harmonie...Veliké umění.“ Soubor získal mnohá ocenění rovněž na domácí scéně. V roce 2004 bylo Bennewitzovo kvarteto vyhlášeno laureátem Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a v roce 2019 soubor převzal cenu Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon roku.

Koncert proběhl, který se uskutečnil za spolupráce Velvyslanectví ČR v Madridu a Českého centra, proběhl za přítomnosti velvyslance ČR Ivana Jančárka, velvyslankyně Izraele Rodicy Radian-Gordon a německého velvyslance Wolfganga Dolda.

Koncert Bennewitzova kvarteta v Madridu

Kvarteto pravidelně koncertuje na významných českých i zahraničních podiích (Wigmore Hall Londýn, Musikverein Vídeň, Théâtre des Champs-Elysées Paříž, The Frick Collection New York, Rudolfinum a dalších) a vystupuje také na festivalech Salzburger Festspiele, Luzerne Festival, Rheingau Musik Festival, Kammermusikfest Lockenhaus, Dvořákova Praha a Pražské jaro. Soubor navázal uměleckou spolupráci s vynikajícími umělci jako Alexander Melnikov, Vadim Gluzman, Pietro de Maria a dalšími.

Zvláštní potěšení přináší Bennewitzovu kvartetu působení na domácí hudební scéně. Velmi si cení spolupráce s Českou filharmonií a jejím bývalým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem při provedení Koncertu pro smyčcové kvarteto a orchestr Bohuslava Martinů, jakož i setkání se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a dirigentem Michaelem Sanderlingem, s nímž kvarteto provedlo skladbu Absolute Jest Johna Adamse. Pro Českou televizi natočilo kvarteto v ojedinělém prostoru Vily Tugendhat oba smyčcové kvartety Leoše Janáčka a Český rozhlas pravidelně zaznamenává významné koncerty souboru.

Koncert Bennewitzova kvarteta proběhl v rámci  cyklu "Hudební skladby v době teroru".

Koncert Bennewitzova kvarteta proběhl v rámci cyklu "Hudební skladby v době teroru".