česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Madrid
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava skleněných plastik Jitky Kolbe Růžičkové v Královské sklárně v La Granja de San Ildefonso

Dne 10. září 2020 se v prostorách Královské sklárny v La Granja de San Ildefonso uskutečnila inaugurace výstavy skleněných plastik a sklářského designu české umělkyně Jitky Kolbe Růžičkové.

Dne 10. září 2020 se za podpory Velvyslanectví ČR v Madridu a Českého centra v Madridu uskutečnila inaugurace výstavy skleněných plastik a sklářského designu české umělkyně Jitky Kolbe Růžičkové v prostorách Královské sklárny v městečku La Granja de San Ildefonso blízko Madridu.

Umělkyně s bohatými profesními zkušenosti a osobitým stylem, který formovala již od útlého věku v sklářském regionu Severních Čech, představuje na výstavě svá díla ze série „Velké vázy“ a „Opuštěné šaty“, stejně jako ukázku porcelánové tvorby. Výstavu bude k vidění do 30. listopadu.

Jitka Kolbe Růžičková vystudovala technologii skla v Železném Brodě a poté Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM) u profesora Stanislava Libenského. Po studiích se věnovala výhradně ateliérovému sklu, především technice foukaného skla do speciálně upravených sádrových forem. Ve své první etapě v 90. letech se zabývala organickými tvary a inspiraci hledala například v květinách či mušlích. Později zjednodušila formy a moderovala barvy. V její kolekci „Velké vázy“ použila pastelové barvy a před pěti lety začala pracovat na sérii „Opuštěné šaty“, kde každý objekt má svou vlastní historii. V La Granja jsou k vidění především díla z těchto dvou sérii doplněna ukázkou sklářské a porcelánové tvorby její značky Kolbe. Akademická malířka a sochařka vystavuje od 80. let své práce ve významných galeriích v České republice, Německu, Itálii, Švýcarsku, Belgii, Anglii, Číně či Japonsku.

Slavnostní inaugurace výstavy se vzhledem k existujícím restrikcím v důsledku pandemie COVID-19 uskutečnila pouze za omezené účasti veřejnosti. Vedle velvyslance ČR ve Španělsku I. Jančárka a ředitele ČC v Madridu S. Škody se jí zúčastnil též bývalý starosta La Granja a poslanec parlamentu autonomní oblasti Castilla y León J. L. Vázquez Fernández, umělkyně s jeji nejbližší rodinou, další zástupci velvyslanectví, sklárny a radnice města.  

Během návštěvy sklárny došlo též na obhlídku "českého" stromu - červeného dubu, který velvyslanec ČR vysadil u příležitosti Dne stromů 26. dubna 2019 na počest výročí 100 let od založení Československa. 

Více informací:

https://thediplomatinspain.com/2020/09/el-delicado-arte-en-vidrio-de-jitka-kolbe-ruzickova-en-la-granja/

https://segoviaudaz.es/la-artista-jitka-kolbe-expone-su-obra-en-vidrio-en-la-real-fabrica-de-cristales/

http://www.turismodesegovia.com/events/jitka-kolbe/

https://www.eventosdesegovia.com/events/exposicion-de-jitka-kolbe-ruzickova/

https://www.eldiasegovia.es/Noticia/Z7C9508C0-98E1-AB56-6E98EDB07AD3B785/202009/La-Real-Fabrica-acoge-una-muestra-de-disenos-de-vidrio

http://www.realfabricadecristales.es/es

Galerie


Výstava Jitky Kolbe/Exposición de Jitka Kolbe