česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Madrid
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

S ředitelem Real Instituto Elcano Charlesem Powellem o směřování Španělska a zahraniční politice

V pondělí 7. 9. 2020 uspořádal velvyslanec Ivan Jančárek pracovní snídani s Charlesem Powellem, ředitelem předního španělského think-tanku Real Instituto Elcano. Hovořili spolu o vnitropolitickém vývoji Španělska, aktuální situaci v Evropské unii včetně brexitu a o otázkách zahraniční politiky. Schůzky se zúčastnil také přední výzkumný pracovník Federico Steinberg.

Mezi hlavní otázky španělské vnitřní politiky podle Charlese Powella patří spolupráce vládních stran a proměna politického spektra. Důležitými otázkami je též zachování sociálního státu a stabilizace státního rozpočtu. Úkolem pro celou Evropu je překonání následků pandemie covid-19 a zajištění ekonomické obnovy v klíčových sektorech španělské ekonomiky včetně turismu, dále pak odpovídající ochrana pracovníků i ekonomických subjektů.

Snídaně s ředitelem Real Instituto Elcano 2

Snídaně s ředitelem Real Instituto Elcano 2

Evropská unie je ze španělského pohledu zásadním uskupením a hlavním pilířem zahraniční politiky. Pro všechny státy EU je úkolem vypořádat se s co nejmenšími dopady s následky brexitu a pandemie. Španělsko věnuje stále větší pozornost i dialogu s členskými zeměmi Visegrádské skupiny, včetně České republiky. Během sekání se hovořilo i o otázkách bezpečnosti, migrační problematice, vývoji v Sahelu a dimenzi středomořské spolupráce.

Snídaně s ředitelem Real Instituto Elcano 3

Snídaně s ředitelem Real Instituto Elcano 3