česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání s ředitelkou unijního odboru španělského Úřadu vlády Aurorou Mejíou Errasquín

Dne 23. července 2021 se na pozvání velvyslance ČR Ivana Jančárka uskutečnilo setkání s Aurorou Mejíou Errasquín, ředitelkou unijního odboru španělského Úřadu vlády. Setkání se účastnily také velvyslankyně Srbska a Bosny a Hercegoviny spolu s velvyslanci Slovinska, Severní Makedonie a Marií Ángeles Benítez, novou ředitelkou Zastoupení Evropské komise v Madridu.

Diskuse se věnovala stavu přístupového procesu zemí západního Balkánu do EU, dotkla se i Konference o budoucnosti Evropy. Velvyslanec Ivan Jančárek vyzdvihl význam procesu rozšíření pro ČR, který bude i důležitou prioritou v rámci předsednictví ČR v Radě EU v druhé polovině příštího roku. Ocenil také podporu procesu ze strany Španělska, která je pro rozšíření klíčová.


Aurora Mejía Errasquín potvrdila, že proces rozšíření je jednou z priorit Španělska a zdůraznila důležitost komunikace mezi EU a kandidátskými zeměmi včetně zahrnutí občanské společnosti. Vstupní perspektiva zemí západního Balkánu je zřejmá a vyjádřila naději v další pokrok jednání s kandidátskými zeměmi, včetně Albánie a Severní Makedonie. 
Přístupový proces nelze omezovat jen na otázky fungování volného trhu či technická témata, jedná se plnohodnotné členství a hodnoty EU. Mezi klíčová témata patří rozvoj konektivity, digitální a zelená tranzice, důležitost role mládeže a občanské společnosti. Západní Balkán tvoří pevnou součást Evropy.


Probíhající Konference o budoucnosti Evropy by měla formulovat doporučení, jak reagovat na aktuální výzvy EU a celého kontinentu. Důležitá je úzká spolupráce mezi členskými státy EU, jejich nejbližšími evropskými partnery, třetími zeměmi a efektivní implementace unijních nástrojů a především evropského fondu obnovy (Next Generation EU).