español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec I. Jančárek jednal se státní tajemnicí pro mezinárodní spolupráci

Velvyslanec Ivan Jančárek se dne 18. ledna 2022 setkal se státní tajemnicí pro mezinárodní spolupráci Pilar Cancelou Rodríguez. Hovořili o hlavních aspektech španělské rozvojové a humanitární asistence, evropské solidaritě v duchu Team Europe a prioritách nadcházejícího předsednictví ČR v Radě EU.

Ivan Jančárek představil priority CZ PRES v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce. Česko bude klást důraz na téma odolnosti, které se promítne do humanitární i rozvojové asistence. ČR bude chtít zároveň poukázat na propojení mezi těmito dvěma dimenzemi zahraniční pomoci. Máme strategii pro Sahel, prioritní země v Africe, Asii i některých zemích východní Evropy a západního Balkánu. Důležité budou také synergie v rámci EU, aby se jednotlivé projekty mezi členskými státy vzájemně doplňovaly, a to v kontextu přístupu Team Europe.

Státní tajemnice Pilar Cancela Rodríguez se podělila o informace k návrhu nového a dlouho očekávaného španělského zákona o mezinárodní spolupráci (celým jménem Zákon o spolupráci pro udržitelný rozvoj a globální solidaritu), jehož návrh španělská vláda schválila během svého zasedání 11. ledna 2022. Očekává se, že ještě během zasedacího parlamentního období v první polovině letošního roku bude návrh zákona předložen ke schválení Kongresem. Španělsko počítá s postupným navyšováním výdajů na zahraniční rozvojovou spolupráci a humanitární pomoc.

Česká republika může počítat se španělskou podporou během svého předsednictví v Radě EU, téma rozvojové pomoci obě země obzvlášť pojí u dimenze evropského jižního sousedství. Během rozhovoru nechyběla ani témata boje proti covid-19 a vakcinační solidarita či podpora zdravotních systémů v cílových zemích zahraniční rozvojové spolupráce.