česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Madrid
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Ivan Jančárek jednal s Elenou Garzón Otamendi, generální ředitelkou pro zahraniční vztahy Ministerstva vnitra

Velvyslanec Ivan Jančárek se dne 27. 1. setkal s generální ředitelkou pro mezinárodní vztahy Ministerstva vnitra Elenou Garzón Otamendi. Společně jednali o migrační problematice a možnostech spolupráce České republiky a Španělska se státy původu a tranzitu migrace v západní Africe. Setkání se věnovalo také Novému paktu o migraci a azylu, který se v současnosti projednává na úrovni EU.

Velvyslanec Ivan Jančárek a generální ředitelka Elena Garzón Otamendi prodiskutovali aktuální témata migrace, mezi které patří jak otázky nelegální migrace, tak vývoj azylové politiky v evropském kontextu, kde největší skupinu žadatelů tvoří státní příslušníci latinskoamerických států. Také vzhledem ke geografické pozici u Středozemního moře a Atlantického oceánu, mj. i s ohledem na polohu Kanárských ostrovů,  je pozice Španělska z hlediska migrace zásadní.

Španělsko stejně jako Česká republika má zájem na zlepšování bezpečnostních i sociálních podmínek v zemích západní Afriky a Sahelu. Předmětem jednání byly tudíž i možnosti vzájemné spolupráce se zeměmi původu a tranzitu migrace, např. v Mali a Senegalu.

Schůzka se věnovala i na evropské úrovni projednávanému Novému paktu o migraci a azylu. Ivan Jančárek i Elena Garzón Otamendi se shodli na tom, že v paktu nesmí být opomíjena ani dimenze vnější spolupráce se třetími zeměmi, která je strategickým předpokladem pro dlouhodobé řešení migrační krize.