česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Madrid
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Ivan Jančárek jednal s předsedkyní parlamentní Smíšené komise pro EU Susanou Sumelzo Jordán

Velvyslanec Ivan Jančárek se 2. února 2021 setkal s předkyní parlamentní Smíšené komise pro EU Susanou Sumelzo Jordán. Jednání se věnovalo otázkám parlamentní spolupráce mezi Českou republikou a Španělskem, s důrazem na zvládnutí zdravotní krize covid-19 a ekonomickou obnovu. Předmětem setkání byly i aktuální výzvy EU včetně migrace. V neposlední řadě se schůzka dotkla perspektiv Konference o budoucnosti Evropy a roli parlamentů jednotlivých členských států v této pro EU zásadní politické debatě.

Dialog se Španělskem je pro ČR velmi důležitý. Jedná o 4. největší ekonomiku v EU. Zásadním úkolem zůstává na pozadí zdravotních aspektů covid-19 především obnova ekonomiky a opětovné nastartování postižených odvětví hospodářství. Španělsko usiluje o rozvoj vztahů s ČR i Visegrádskou skupinou.

ČR úzce sleduje přípravu Konference o budoucnosti Evropy. Pro ČR je jednou z priorit rozšíření EU o země západního Balkánu. Podle Susany Sumelzo Jordán představují aktuální výzvy EU i příležitost k prohloubení spolupráce mezi členskými státy EU. Konference o budoucnosti Evropy je pro Španělsko mimořádnou událostí a procesem, jehož dopad bude patrný i během českého předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022. Zároveň je důležité, aby při konferenci zazněl i hlas občanů a národních parlamentů.

Setkání se věnovalo i dalším tématům jako jsou otázky migrace či strategické autonomie EU, ať už v průmyslové, či obranné dimenzi. Ivan Jančárek a Susana Sumelzo Jordán se shodli na tom, že pilíř NATO je klíčový, důležité je ale i zaměření se na evropskou stránku obrany. ČR participuje nejen na misích NATO, ale v rámci EU např. na misi EUTM v Mali. Společně se Španělskem sdílíme zájem o všestranný rozvoj Sahelu včetně posílení bezpečnosti tohoto regionu.

Galerie


Smíšená komise pro EU / Comisión mixta para la UE