česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Madrid
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Ivan Jančárek jednal se státní tajemnicí Ángeles Moreno Bau o spolupráci v Sahelu

Dne 6. října 2020 se velvyslanec Ivan Jančárek sešel se státní tajemnicí pro mezinárodní spolupráci Ángeles Moreno Bau. Jednali o možnostech kooperace České republiky a Španělska v regionu Sahelu, kde se obě země angažují jak v bezpečnostní, tak humanitární oblasti. ČR vychází ze Strategie na podporu stabilizace a rozvoje zemí Sahelu.

Česká republika se stejně jako Španělsko dlouhodobě angažuje v zemích Sahelu, kde pomáhá prostřednictvím projektů humanitární a rozvojové asistence, včetně např. programu MEDEVAC. Vedle aktivit bezpečnostního typu a působení v rámci mezinárodních misí a misí Evropské unie se obě země snaží aktivně zasazovat o celkový sociální a ekonomický rozvoj a odstraňování chudoby v regionu.

Ivan Jančárek hovořil během setkání s Ángeles Moreno Bau, státní tajemnicí pro mezinárodní spolupráci Ministerstva zahraničních věcí, EU a spolupráce o možnosti realizace společných projektů jak na bilaterální úrovni, tak v multilaterálním formátu. Česká republika nedávno otevřela v Bamaku zastupitelský úřad a 1. září byl též jmenován zvláštní zmocněnec pro Sahel Tomáš Uličný, bývalý vedoucí Delegace EU v Súdánu.

Mezi dalšími tématy jednání byly otázky dostupných nástrojů zahraniční rozvojové a humanitární asistence, účast soukromého sektoru v rozvojových aktivitách v kontextu rostoucí sociální odpovědnosti firem. Předmětem schůzky byla i výměna informací o činnosti ČR a Španělska v dalších klíčových regionech.

Velvyslanec ČR též poukázal na kandidaturu Vladimíra Dlouhého na post generálního tajemníka Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), která členským státům asistuje při strukturálním zlepšování rozvojových aktivit.