česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konzultace náměstkyně MPO ČR Martiny Tauberové se španělskou kolegyní

Náměstkyně ministra Martina Tauberová uskutečnila dne 12. 3. 2021 bilaterální konzultace formou videokonference se státní tajemnicí pro obchod Ministerstva průmyslu, obchodu a cestovního ruchu Xianou Méndez Bertolo. Mezi hlavní témata jednání patřily obnova mezinárodní ekonomické a obchodní spolupráce, budoucnost Dohody EU-Mercosur a ekonomické a obchodní vztahy mezi ČR a Španělskem. Stranou nezůstala ani spolupráce v rámci EU. Předmětem společného zájmu byla rovněž diskuse o významu strategické autonomie zemí EU.

Meeting

Meeting

 

Náměstkyně ocenily velmi dobrou úroveň bilaterálních vztahů a vyměnily si názory na současnou ekonomickou situaci ve světě. Prioritou obou zemí je nyní očkování obyvatel (ČR má nyní oočkováno 3% populace, Španělsko 7%). Dalším krokem bude pomoci potřebným zemím s dodávkou vakcín. Náměstkyně se shodly, že jak Španělsko, tak Česko mají zájem na urychleném podpisu Dohody mezi EU a Mercosurem. Věří, že portugalské předsednictví bude úspěšné a dojde k posunu směrem k úspěšnému završení dohody.  

Náměstkyně X. Méndez potvrdila, že je připravena přicestovat do ČR k prezenčním konzultacím ihned, jakmile to epidemiologická situace dovolí.