česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Madrid
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslance se státní tajemnicí pro obchod Xianou Méndez

Dne 15. 10. 2020 proběhlo jednání velvyslance Ivana Jančárka se státní tajemnicí pro obchod Ministerstva průmyslu, obchodu a cestovního ruchu Španělska paní Xianou Margaridou Méndez. Hlavními tématy jednání bylo zhodnocení bilaterálních obchodních vztahů, kandidatura V. Dlouhého do funkce generálního tajemníka OECD, nadcházející volba generálního ředitele WTO a Dohoda EU - Mercosur.

V rámci jednání se hovořilo o bilaterálních vztazích mezi Českou republikou a Španělskem a možnostech budoucích konzultací na úrovni náměstkyň ministerstev průmyslu a obchodu obou zemí. Bohužel první pololetí roku 2020 přineslo pokles obchodní bilance mezi našimi zeměmi o 22%.

Velvyslanec představil českého kandidáta na pozici generálního tajemníka OECD Vladimíra Dlouhého, proběhla výměna názorů na téma návrhů národních zákonů k digitálnímu zdanění a v diskusi na téma kandidatur na pozici generálního ředitele WTO obě strany ocenily vysokou kvalifikovanost obou finálních kandidátek. Pro Španělsko má zásadní důležitost Dohoda EU – Mercosur, jelikož zjednoduší obchodování mezi EU a členskými zeměmi Mercosuru  z Latinské Ameriky, která je dlouhodobě významným španělským partnerem.