česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jakub Kopecky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček navštívil Manchester

Generální konzulát ČR v Manchesteru přivítal 7. února 2020 ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Hlavním cílem ministerské návštěvy bylo setkání s českými občany, studenty a prohloubení vědecké a ekonomické spolupráce mezi ČR a severními regiony Spojeného království.

Ve Velké Británii žije momentálně dle odhadů až na 100 000 českých občanů. Vzhledem k brexitu a s ním spojené potřebě žádosti o status usedlíka se zájem krajanů o cestovní a matriční doklady i jiné konzulární úkony razantně zvýšil. Během své návštěvy se ministr právě na otázku potřeb krajanské komunity zaměřil a ubezpečil místní Čechy, že jim ministerstvo zahraničí bude i nadále k dispozici.
Ministra Petříčka při jeho cestě doprovázela také početná vědecká a obchodní delegace. Ta svým partnerům z manchesterské univerzity a firem z oblasti leteckého a kosmického výzkumu prezentovala české úspěchy v letectví nebo jaderné technice a jednala o možnosti další spolupráce v těchto oblastech. 
„V současnosti řeší náš úřad okolo 60 konzulárních úkonů denně. Mezi ty hlavní patří vyřizování žádostí o cestovní doklady, osvědčení o státním občanství a také zápis matričních událostí,“ popsal současný chod zastupitelského úřadu generální konzul Ivo Losman.