česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Foto: © Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brexit: stručný přehled důležitých změn při cestování do Velké Británie

Po uzavření dohody o vztazích mezi EU a Velkou Británií platí od 1. ledna 2021 nová pravidla pro cestování, pobyt, práci i studium Čechů ve Velké Británii. Britští občané jsou od ledna v Česku občany tzv. třetích zemí, podobné postavení pak mají také Evropané ve Spojeném království. Pro občany EU v Británii platí mj. bodový imigrační systém. 

  • - Klasické turistické cesty do 6 měsíců nejsou podmíněné vízem. Do 30. 9. 2021 je možné cestovat s občanským průkazem, poté již pouze s cestovním pasem. Tyto cesty zahrnují například dovolenou či návštěvy příbuzných. Není možné v rámci turismu ve Velké Británii pracovat nebo žádat o sociální dávky. Výjimka se vztahuje pro občany zaregistrované v EU Settlement Scheme, kteří budou i nadále moci používat občanský průkaz při přechodu přes hranice a to do 31. 12. 2025. Doporučujeme, aby občané při hraniční kontrole předkládali doklad, který použili při registraci do EU Settlement Scheme.
  • - Pokud bude občan EU cestovat za jiným účelem  než turistickým nebo na dobu delší než 6 měsíců, platí pro něj nová pravidla – vízová povinnost. Britské stránky, kde lze zjistit, zda cestující potřebuje pro svou cestu či pobyt v UK vízum: https://www.gov.uk/check-uk-visa
  • - I po 1. 1. 2021 platí Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Současný režim poskytování zdravotních služeb v rozsahu nezbytného léčení je aplikovatelný dle nově dojednané smlouvy mezi EK a UK.
  • - Nadále platí při vstupu řidičský průkaz ČR. Velké Británie očekává, že řidiči cestující do Velké Británie budou mít platnou Zelenou kartu a platné potvrzení o zákonném pojištění motorového vozidla.

Více informací a celý článek MZV ČR naleznete zde.