česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky cestování do Skotska

Pravidla pro cestování z ČR do Skotska se liší od podmínek cestování do Anglie.


Upozorňujeme, že podmínky cestování se mohou změnit v závislosti na epidemiologické situaci. Doporučujeme konzultovat skotské vládní stránky gov.scot


Pravidla příjezdu ze zahraničí se řídí červeným seznamem rizikových zemí. ČR momentálně NENÍ zařazena mezi rizikové země.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ SKOTSKA

  1. ​Negativní test: PCR test před cestou do Skotska musí podstoupit pouze neočkovaní cestující, nebo cestující ze seznamu červených zemí (momentálně se netýká cestujících z ČR).
  2. Příjezdový formulář: Cestující musí vyplnit příjezdový formulář (nejdříve 48 hod. před příjezdem do UK).

Karanténa a popříjezdové testy: 

  • - Cestující z ČR starší 18 let, kteří jsou plně očkováni: Očkování je nutno prokázat očkovacím certifikátem vydaným v angličtině, francouzštině, či španělštině (pro tento účel poslouží certifikát stažený z ocko.uzis.cz). Podstoupí test do druhého dne po příletu do UK (Day 2 Test). Do obdržení negativního výsledku testu musí zůstat v samoizolaci. Testy je nutné rezervovat JIŽ PŘED CESTOU DO UK online na tomto portálu. Číslo testovacího balíčku následně cestující musejí PŘED CESTOU do UK vyplnit do příletového kontaktního formuláře. Balíček dvou testů si cestující hradí sám, cena balíčku se pohybuje v závislosti na dodavateli od 85 GBP. 
  • - Cestující z ČR starší 18 let, kteří NEJSOU plně očkováni: Nastoupí 10 denní domácí karanténu a dále musí absolvovat testy na COVID-19 ve 2. a 8. dni karantény navíc k již požadovaným předletovým testům. Neočkovaní cestující s výjimkou cestujících z červených zemí si mohou zkrátit 10 denní karanténu tím, že 5. den po příjezdu absolvují za příplatek další komerční test v rámci schématu Test to Release – pokud je negativní, mohou karanténu ukončit, nadále však mají povinnost absolvovat i OBA testy z cestovního balíčku (2. a 8. den po příjezdu; smyslem testu 2. den po příjezdu je identifikace případné zahraniční mutace koronaviru, smyslem testu 8. den vyloučení šíření nákazy). Pokud rodiče absolvují test ze schématu Test to Release, musí jej děti všech věkových kategorií ze stejné domácnosti absolvovat také.
  • - Cestující z ČR mladší 18 let: Nemusí absolvovat předletový test a ani nastoupit karanténu. Děti mezi 11 a 17 roky musí podstoupit Day 2 Test, děti mladší 11 let nikoli.
  • - Testování po příjezdu na území se netýká dětí mladších 11 let. 

2. DOPRAVA A TRANZIT:

Do větších skotských měst vypravuje lety několik leteckých společností. Doporučujeme si před odletem ověřit, jestli se nezměnil letový řád, nebo nebyl daný let zrušen. V případě letů do Skotska s přestupem doporučujeme sledovat platná omezení cestvání v tranzitních zemích.

V případě cesty do Anglie a následného přesunu do Skotska se na cestující vztahují pravidla pro cesty do Anglie. Bližší informace najdete v tomto článku.

TRANZIT: Cestující, kteří ve Skotsku pouze přestupují na letišti na cestě do jiné země, musí vyplnit příjezdový formulář, ale nemusí podstupovat test. Neočkovaní cestující a cestující ze zemí na červeném seznamu musí před nejdéle 3 dny před cestou podstoupit PCR test.

3. OPATŘENÍ: 

Momentálně s určitými omezeními fungují obchody, hotely, restaurační zařízení, galerie apod. Nadále platí povinnost nosit v uzavřených veřejných prostorách ochranu úst a nosu. Podrobnosti ochranných opatření ve Skotsku najdete zde.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Souhrnné informace k cestování a ochranným opatřením najdete na skotských vládních stránkách.

Informace k cestování na zápasy EURO2020 najdete stránkách UEFA

Cestovní doporučení britské vlády ZDE

 

MZV na webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána množstvím zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Upozorňujeme, že výše uvedená opatření se mohou kdykoliv změnit, stejně tak se mohou změnit platná dopravní omezení v rámci tranzitních zemí.

MZV zároveň důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD