česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky cestování do Spojeného království

Od 30. 11. 2021 se mění podmínky cestování do Spojeného království. Antigenní testy nejsou pro cestování nadále uznávané. Plně očkovaní cestující musí mít objednán a zaplacen PCR test na 2. den po příjezdu. Do obdržení negativního výsledku tohoto testu musí setrvat v samoizolaci. Pro neočkované cestující platí stále stejná pravidla – předletový test + PCR testy ve 2. a 8. dni karantény. Testy je nutné rezervovat JIŽ PŘED CESTOU DO UK online na portálu. Požadavky na zmíněné testy se liší v případě očkovaných v UK. Příjezdový formulář vyplňují všichni cestující do Anglie ze zahraničí.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ SPOJENÉHO KRÁLOVSTVÍ A TRANZIT:

  1. Negativní test: Musí podstoupit POUZE cestující nad 18 let, jenž nejsou plně očkováni* (viz "Výjimky" níže) a cestují ze země na seznamu červených zemí. V tomto případě se cestující musí prokázat PŘED odjezdem/odletem do Anglie negativním testem na koronavirus, ne starším než 3 dny. Uznávaným druhem testu jsou PCR test, antigenní (LF) a LAMP. Je povinností mít o takovém testu certifikát vydaný v angličtině, francouzštině či španělštině, který obsahuje sadu povinných údajů, viz podrobnosti. Cestujícím, kteří nebudou mít při přechodu UK hranic test k dispozici, hrozí pokuta ve výši nejméně 500 GBP. 
  2. Příjezdový formulář: Všichni cestující musejí vyplnit britský příjezdový formulář (nejdříve 48 hod. před příjezdem do UK)

Karanténa a popříjezdové testy:

  • - Cestující z ČR starší 18 let, kteří jsou plně očkováni: Podstoupí test do druhého dne po příletu do UK (Day 2 Test). Do obdržení negativního výsledku testu musí zůstat v samoizolaci. Očkování je nutno prokázat očkovacím certifikátem vydaným v angličtině, francouzštině, či španělštině (pro tento účel poslouží certifikát stažený z ocko.uzis.cz).
  • - Cestující z ČR starší 18 let, kteří NEJSOU plně očkováni: Nastoupí 10 denní domácí karanténu a dále musí absolvovat testy na COVID-19 ve 2. a 8. dni karantény navíc k již požadovaným předletovým testům. Neočkovaní cestující  s výjimkou cestujících z červených zemí si mohou zkrátit 10 denní karanténu tím, že 5. den po příjezdu absolvují za příplatek další komerční test v rámci schématu Test to Release – pokud je negativní, mohou karanténu ukončit, nadále však mají povinnost absolvovat i OBA testy z cestovního balíčku (2. a 8. den po příjezdu; smyslem testu 2. den po příjezdu je identifikace případné zahraniční mutace koronaviru, smyslem testu 8. den vyloučení šíření nákazy). Pokud rodiče absolvují test ze schématu Test to Release, musí jej děti všech věkových kategorií ze stejné domácnosti absolvovat také
  • - Cestující z ČR mladší 18 let: Nemusí absolvovat předletový test a ani nastoupit karanténu. Děti mezi 11 a 17 roky musí podstoupit Day 2 Test, děti mladší 11 let nikoli.
  • - Testování po příjezdu na území se netýká dětí mladších 11 let. Testy je nutné rezervovat JIŽ PŘED CESTOU DO UK online na tomto portálu. Číslo testovacího balíčku následně cestující musejí PŘED CESTOU do UK vyplnit do příletového kontaktního formuláře. Balíček dvou testů si cestující hradí sám, cena balíčku se pohybuje v závislosti na dodavateli od 85 GBP. Cestující si mohou zkrátit 10 denní karanténu tím, že 5. den po příletu absolvují za příplatek další komerční test v rámci schématu Test to Release – pokud je výsledek negativní, mohou karanténu ukončit.

Výjimky: Seznam povolání, na které se vztahují výjimky najdete zde. Výjimky z povinnosti nechat se otestovat před cestou mají cestující mladší 18 let a cestující z tzv. Common Travel Area. Testování po příjezdu na území se netýká dětí mladších 11 let.

*Jako plně očkovaní se považují cestující, jimž od kompletního očkování v rámci britského očkovacího programu, EU nebo USA uplynulo alespoň 14 dní.

TRANZIT: Cestující, kteří přes Velkou Británii pouze projíždějí/přestupují na letišti na cestě do jiné země, vyplní příjezdový formulář, a nejsou-li plně očkováni či byli v předchozích 10 dnech v červené zemi, prokáží se PŘED odjezdem/odletem do Anglie negativním testem na koronavirus, ne starším než 3 dny, ale nemusí nastoupit karanténu, ani si rezervovat sadu popříjezdových testů.

Cestující přijíždějící do Anglie ze zemí zařazených do červeného seznamu semaforu se řídí přísnějšími pravidly. Bližší informace zde.

Upozorňujeme, že Skotsko, Severní Irsko a Wales postupují v oblastech veřejného zdraví samostatně. Informace k jednotlivým zemím najdete na těchto stránkách -  Skotsko zdeWales zde, Severní Irsko zde.

Aktuální informace o vstupu do Velké Británie naleznete zde.

 

2. DOPRAVA:

Pozemní nákladní přeprava i pozemní přeprava osob (občanů EU) je umožněna a to jak mezi trajektovými terminály v Doveru a Calais, tak na železniční lince Folkestone-Calais. Komerční autobusová doprava v tuto chvíli funguje s omezeným provozem.

Tranzit přes konkrétní země - laskavě prosíme o kontrolu aktuálních podmínek přepravy v rozcestníku MZV ČR.

 

3. OPATŘENÍ: 

Od 30. 11. 2021 došlo k zpřísnění některých ochranných opatření. Seznam pravidel najdete zde.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:


Další informace o vládních omezeních ve Spojeném království je možné nalézt ZDE.

Web britského Ministerstva zdravotnictví ZDE, NHS ZDE a Ministerstva dopravy ZDE.

Cestovní doporučení britské vlády ZDE

MZV na webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána množstvím zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Upozorňujeme, že výše uvedená opatření se mohou kdykoliv změnit, stejně tak se mohou změnit platná dopravní omezení v rámci tranzitních zemí.

MZV zároveň důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD