česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomenutí výročí 17. listopadu v Manchesteru a otevření komunitního centra

V uplynulém týdnu se v Manchesteru  konalo několik akcí, které  byly spojeny s výročím Sametové revoluce. Na státní svátek bylo slavnostně otevřeno České komunitní centrum.

V pátek 12. listopadu 2021 se sešlo několik desítek Čechů a Slováků v divadelním prostoru Kings Arms, aby si prostřednictvím plakátů, fotek či krátkých filmů připomněli 32. výročí Sametové revoluce. Na akci, organizované facebookovou skupinou Czechoslovakia Manchester, se čepovalo české pivo a servírovaly české a moravské dobroty.

Ve středu 17. listopadu 2021 bylo slavnostně otevřeno České komunitní centrum, které přímo sousedí s generálním konzulátem. Ředitelka komunitního centra a České školy Pavla Matásková přivítala cca. 40 hostů včetně starosty Manchesteru Tommy Judge, bývalého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka s manželkou Ivou, krajany z Manchesteru, Prestonu, Leeds či Londýna. Komunitní centrum bude fungovat jako místo pro akce České školy Manchester, příměstské tábory, výuku češtiny pro cizince či anglickou konverzaci, poradna pro české občany, a samozřejmě jako prostor pro kulturní pořady.

Ve čtvrtek 18. listopadu 2021 právě v komunitním centru proběhly 3 akce. Nejprve  manželé Petříčkovi besedovali s českými studenty manchesterských univerzit o studiu ve Velké Británii po brexitu, následovala diskuse o současné české společnosti a politice po více než 30 letech od listopadové revoluce.  Novinářka, spisovatelka a ilustrátorka Denisy Prošková a Iva Petříčková představily knihu „Velké ženy z malé země“. Zahájily také výstavu ilustrovaných portrétů studentů designu České hrdinky, jež je projektem Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a Českých center.

Generální konzulát byl hrdým partnerem těchto kulturních a prezentačních akcí.

 

Galerie


Výročí 17. listopadu v roce 2021