česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko na Manilském mezinárodním knižním veletrhu

Velvyslanectví ČR v Manile se letos už potřetí v řadě zúčastnilo největšího knižního veletrhu na Filipínách, na němž byly současně pokřtěny knihy dvou českých autorů. Na pozvání velvyslanectví se veletrhu jako hlavní host za českou stranu zúčastnil spisovatel Martin Vopěnka, který je současně předsedou Svazu českých knihkupců a nakladatelů a jenž představil své knihy nejen v Manile ale též v Naga City, a také jednal s filipínskými partnerskými organizacemi.

Ve dnech 14.–18. září 2016 se na manilském knižním veletrhu (www.manilabookfair.com) z iniciativy velvyslanectví ČR prezentovala vlastním stánkem česká literatura, a letos pak především v angličtině vydávané knihy českých autorů z nakladatelství Práh (www.prah.cz).  Kromě ní pak stánek tradičně představoval širokou produkci českých autorů v angličtině a také české knihy pro děti a mládež. Zdarma si pak zájemci mohli odnést propagační a turistické materiály z produkce CzechTourism.

 

Hlavním bodem prezentace české knihy na MIBF byl křest dvou nových publikací českých autorů: R. U. R. Robot Unibersal ni Rossum, překlad hry Karla Čapka, který do filipínštiny (z nového anglického překladu Claudie Novack) převedl Guelan Varela-Luarca, čerstvý držitel nejvýznamnější filipínské literární Palankovy ceny. Překlad vznikl pro potřeby nastudování hry v rámci 37. sezóny nazvané „Staging Revolutions“ divadelního souboru Tanghalang Ateneo (působícího v rámci univerzity Ateneo de Manila) v režii J. K. Anicocheho a velvyslanectví v Manile v zájmu rozšířit text do knihoven a mezi divadelníky přispěl na vydání. Vydání představil veřejnosti umělecký ředitel divadla Glenn Sevilla Mas a trojice herců, která představila ukázky ze hry.

Druhou novou českou knihu na Filipínách – A Girl and a Soul. Fairytales from the Mountains – představil publiku Martin Vopěnka, autor osmnácti prozaických a poetických titulů, jehož poslední titul, rozsáhlý dystopický román Nová planeta (2015) získal letos Zlatou stuhu, nejprestižnější české ocenění za literaturu pro děti a mládež.  V průběhu křtu autor v angličtině přečetl také úryvek z této knihy, která pod názvem O duši a dívce. Pohádky z hor Česku právě tento měsíc vychází v nakladatelství Mladá fronta. Zkrácené anglické vydání speciálně pro MIBF připravilo velvyslanectví ČR společně společně s nakladatelstvím Práh.

Literární setkání proběhlo i ve městě Naga, kde se M. Vopěnka sešel s místními spisovateli a nakladateli, kteří na přelom letošního roku připravují vydání dvou povídkových knih Karla Čapka v bikolštině. Navštívil také univerzitu Ateneo de Naga, kde ho v doprovodu rady Jana Vytopila, přijal rektor Primitivo Viray, Jr.

V rámci své návštěvy pak Martin Vopěnka co by předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů (www.sckn.cz) jednal s partnerskými organizacemi na Filipínách – generální sekretářkou filipínské sekce IBBY (The Philippine Board on Books for Young People – www.pbby.org.ph) Ani Almariovou a představiteli státem financovaných organizací Národní rady pro rozvoj knižní kultury (National Book Development Board – www.booksphilippines.gov.ph) a Komise na podporu filipínštiny (Komisyon sa Wikang Filipino – www.kwf.gov.ph). Na závěr pobytu hovořil také s nestorem filipínských spisovatelů dvaadevadesátiletým F. Sionilem José, současně zakladatelem filipínského PEN klubu (www.philippinepen.ph), na jehož zasedání M. Vopěnka také představil svou knihu.

foto Jan Vytopil