česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: fbs
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko otevřelo honorární konzulát na Marshallových ostrovech

Prezidentka Republiky Marshallovy ostrovy Hilda Heineová spolu s nerezidentním velvyslancem ČR se sídlem v Manile Jaroslavem Olšou, jr. odhalili státní znak na budově Pacific International Inc. a slavnostně tak zahájili činnost Honorárního konzulátu České republiky na atolu Majuro, hlavním sídle této mikronéské země.
 


Dne 13. července 2017 se uskutečnilo slavnostní zahájení činnosti historicky prvního honorárního konzulátu České republiky v Republice Marshallovy ostrovy. Po požehnání katolického kněze postupně promluvili nový honorární konzul Jerry (Joseph) Kramer, ministr zahraničních věcí Marshallových ostrovů John M. Silk a nerezidentní velvyslanec ČR Jaroslav Olša, jr. Ti ve svých projevech zmínili zatím krátkou historii vzájemných vztahů (Marshallovy ostrovy byly posledním státem Pacifiku, který s ČR navázal diplomatické styky teprve před osmi lety) a zmínili také fakt, že obě naše země jsou tradičně významným spojencem Izraele a v OSN tak vždy hlasují společně. Po projevech pak velvyslanec společně s prezidentkou odhalili na budově konzulátu státní znak ČR.

Zahájení činnosti honorárního konzulátu, které v živém vysílání přenášela hlavní národní rozhlasová stanice Radio V7AB, se po celou dobu účastnila nejenom prezidentka Heineová, ale také všichni členové její vlády, velká část poslanců a někteří tradiční náčelníci a také všichni vedoucí rezidentních diplomatických misí, tj. velvyslankyně Spojených států Karen B. Stewartová, velvyslanec Tchajwanu Daniel Tang a chargé d´affaires velvyslanectví Japonska Hiroši Watanabe.

(l-p): ministr zahraničních věcí Marshallových ostrovů John M. Silk, honorární konzul ČR Jerry Kramer, prezidentka Marshallových ostrovů Hilda Heineová, velvyslanec ČR Jaroslav Olša, jr.

(l-p): ministr zahraničních věcí Marshallových ostrovů John M. Silk, honorární konzul ČR Jerry Kramer, prezidentka Marshallových ostrovů Hilda Heineová, velvyslanec ČR Jaroslav Olša, jr.

Republika Marshallovy ostrovy je po Palau v pořadí druhým státem Mikronésie, v němž ČR zřídila honorární konzulát. Jeho role bude spočívat především v případné pomoci občanům ČR v nouzi, protože Majuro je od Manily vzdušnou čarou vzdáleno 5500 kilometrů a možnost jakékoliv intervence ZÚ není otázkou hodin ale - kvůli vzdálenosti a nepravidelnému leteckému spojení - spíše několika dnů. O tom, že i tento vzdálený ostrovní stát je cílem českých turistů hovoří fakt, že pouhý týden po otevření honorárního konzuláte se na jeho adresu dostavil první občan ČR, který zrovna pobýval v Majuru.