česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Gerbec, Ludvík: ředitel předválečné pobočky Baťa na Filipínách

Ludvík Gerbec se narodil dne 5. 6. 1912. U firmy Baťa působil od 12. 7. 1927. Ludvík Gerbec byl v Manile zatčen Japonci za podporu odboje a vězněn ve vězení Fort Santiago a Bilibid Prison. Věznění přežil s těžce poškozeným zdravím.

Gerbec Ludvíc

Ludvík Gerbec byl synem Rudolfa Gerbece, známého lékaře firmy Baťa a zakladatele zlínské nemocnice. Jeho ženou byla Jana Menčíková, dcera předního představitele firmy Baťa, JUDr Alexandra Menčíka. Gerbec po odjezdu z Československa pracoval nejdříve jako vedoucí kalkulačního oddělení v nizozemském Bestu. Dne 20. 7. 1939 odcestoval do pobočky firmy Baťa v americkém Belcamp, a to jako vedoucí společnosti. V roce 1940 se Gerbecovým v USA narodila dcera Joan Eleanor Gerbec, která narozením získala americké občanství.

V roce 1940 Gerbecovi odcestovali na Filipíny zakládat novou pobočku společnost Baťa v Manile. Gerbec byl vedoucím společnosti Baťa naFilipínách. Vzhledem k tomu, že Československo i firma Baťa byla v té době pod německou kontrolou, byl Gerbec nucen na Filipínách založit novou společnost, Gerbec & Hrdina Co. Limited, Philippines, pojmenovanou po jejích vedoucích pracovnících..

Za války Gerbec sice jako ředitel podniku zůstal v Manile, věnoval se však aktivitám podporující odboj, včetně zajišťování jeho financování. Za tuto činnost byl v pondělí 7. února 1944 ve svém obchodě na ulici Escolta zatčen v rámci vlny zatýkání, která postihla i další odbojáře v Manile.

Gerbec byl následně vězněn ve vězení Fort Santiago a Bilibid Prison. Během věznění těžce onemocněl (mj. těžký případ krvácejícího žaludečního vředu) a jeho manželka byla nucena uplácet japonské stráže aby mu mohla propašovat ovoce a v nich potřebné léky, které ho udržovaly při životě. Propuštěn byl až na konci války po osvobození Manily.

Po válce rodina Gerbecova žila na Filipínách, kde k nim v roce 1948 přicestoval i otec manželky Jany Alexander Menčík. Rodina se v roce 1955 přestěhovala do USA, k čemuž napomohlo i americké občanství dcery.

Ludvík Gerbec zemřel 31. 1. 1960 v USA. Manželka Jana si po jeho smrti vzala v roce 1961 za muže dalšího pracovníka firmy Baťa z Filipín, Karla Astera.