česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lenk Fred - uprchlík z Dachau a hrdina

(Archivní článek, platnost skončena 06.05.2015.)

Hans a jeho bratr Fred Lenkovi pocházeli z židovské rodiny z Karlových Varů, byli vězněni v koncentračním táboře v Dachau, později uprchli na Filipíny, kde oba prošli Bataanským pochodem smrti. Fred Lenk se zúčastnil známé akce Čechů do země nikoho, při které zajistili pro americké jednotky životně nutný mlýn. Za tuto akci byl posmrtně vyznamenán americkou Medal of Freedom a po válce i filipínskou medailí za obranu a medailí za osvobození.

Zpracoval Jan Vytopil

Po napadení Filipín Japonci se Fred Lenk dobrovolně přihlásil do služeb americké armády a jako cizinec se tak v prosinci roku 1941 stal civilním zaměstnancem americké armády USAFFE. Za akci, která zajistila potraviny pro hladem sužovanou americkou a filipínskou armádu, obdržel posmrtně americkou Medal of Freedom. Cílem výpadu bylo v Japonci ostřelované "zemi nikoho" získat dva rýžové mlýny. Citujeme: v dopise ze dne 9. 1. 1946 generálporučíkovi E. B. Gregorymu ve Washingtonu píšeplukovník M. A. Quinn o statečnosti Čechoslováků v bojích o Filipíny. Zmiňuje jejich neohroženost a odhodlané plnění úkolů v bojích, kdy byli 36 hodin podnepřátelskou palbou. Zmiňuje ve svém dopise přímo těchto sedm Čechoslováků, kteří se v bojích vyznamenali: Jan Bžoch, Pavel Fuchs, Leo Hermann, Bedřich Hermann, Fred Lenk, Otto Hirsch a Arnošt Morávek. "Nevěřil jsem, že se z akce vrátí, ale když po 36 hodinách přišli, byl to zázrak. Otevřel jsem lahev staréwhisky, kterou jsem si nechával pro zvláštní příležitosti, a připil si s nimi na zdraví," napsal Quinn dceři jednoho z Čechoslováků. Zdroj: Report of operationsquartermaster corps, United States Army in the Philippine campaign, 1941-1942 - zpráva americké armády.

Po několika měsících bojů se Japoncům dne 9. dubna 1942 vzdalo přibližně 75000 amerických a filipínských vojáků včetně bratrů Lenků. Fred Lenk se tak byl nucen se zúčastnit nechvalně proslulého Bataanského pochodu smrti. Poté byl uvězněn v Cabanatuan Camp 1.

Hellships
Na konci války Japonci transportovali fyzicky schopné zajatce na nucené práce do Japonska prostřednictvím tzv. hell ships. Název hell shippochází z útrap a pobytu bez stravy a pití, které zde váleční zajatci museli snášet. Organizátoři hellship byli po válce popraveni. Posledních 5 Čechů (F. Lenk, J. Bžoch, J. Hrdina, J. Vařák a A. Volný) vězněných v Cabanatuan spolu s celkem 1619 vězni měli být 14. prosince 1944 odvezeni lodí Oryoku Maru. Ta však byla ve filipínském přístavu Subic Bay dne 15. prosince 1944 bombardována, přičemž Fred Lenk zahynul. Další čtyři Češi spolu s přibližně 1333 vězni prozatím přežili.

Velvyslanectví ČR v Manile ocení další informace o Hansi a Fredu Lenkovi.