česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schmelkes, Norbert: český bojovník za svobodu Filipín

Norbert Schmelkes (též Otti Schmelkes, 4.2. 1906 - 11.12.1971) byl druhým a posledním zástupcem honorárního konzula Československa v předválečné Manile, dobrovolníkem v americké armádě a účastníkem neblaze proslulého Bataanského pochodu smrti. V zajetí pak zhubnul o 40 kg, trpěl malárií, podařilo se mu uprchnout na pevninu za japonské linie, kde spolupracoval s odbojem. Nucen uprchnout z Manily aby se přidal k americké guerillové skupině na ostrově Mindanao. Postupně získal až hodnost podplukovníka. Válečnému období jeho života se věnuje kapitola "Schmelkes, the Czech" v knize Edny Binkowski: Code Name: High Pockets. V České republice nebyly jeho válečné aktivity nikdy oceněny.

Zpracoval: Jan Vytopil

Schmelkes Norbert

Norbert Schmelkes se narodil v Praze 4. února 1906 do české rodiny. V Praze vystudoval německou reálku, dále pokračoval ve studiích v Paříži a Ženevě. Obchodní praxi provozoval v Miláně, Hamburku a Johannesburku.

Od května 1932 do podzimu 1945 pobýval trvale na Filipínách. Po celou dobu zde zůstal věrný firmě tchána svého bratra Leo Schurnmachera(Leo Schurnmacher Inc.), který současně působil jako honorární konzul ČSR. Od roku 1932 se rovněž stal zástupcem honorárního konzula ČSR, od října 1940 oficiálně jako úřadující správce Honorárního konzulátu ČSR Manila v zemi, která tehdy byla ještě pod správou USA.

Ve 30. letech se Schmelkes na večírku v Manile setkal se svou tehdy 16ti-letou budoucí ženou Lydií del Valle, která byla o 11 let mladší než on. Její mexický otec pracoval na National City Bank of Manila a Schmelkes byl jeho klientem. Svatbu měli v roce 1936. Před začátkem války v říjnu 1940 ji Schmelkes poslal s tehdy 10ti měsíční dcerou Corinou pro jistotu do bezpečí do Mexika.

Dne 8. listopadu 1941, pouhých 10 hodin po útoku na Pearl Harbour, napadli Filipíny Japonci. Schmelkes, který se spolu s ostatními Čechy přihlásil jako dobrovolník do služeb americké armády do služby spolu s ostatními nastoupil v prosinci 1941. Češi byli jako cizinci původně zaměstnáni u Department of War jako civilní zaměstnanci.

Po obklíčení americké armády byl Schmelkes zařazen do nechvalně známého Bataanského pochodu smrti. Zhubnul o 40 kg, trpěl malárií a měl tedy velké štěstí, když se mu podařilo uprchnout na pevninu za japonské linie. Po většinu roku 1942 žil jako civilista v Manile a spolupracoval s odbojem, zatímco se mu Češi, kteří zůstali ve městě, snažili zajistit bezpečné osobní dokumenty. Získal krátkovlné rádio, tiskl a distribuoval letáky o válečném dění. Když po něm začaly pátrat japonské orgány, uprchl z Manily, aby se nakonec přidal ke guerillové skupině na ostrově Mindanao. V době války vstoupil do americké armády, kde postupně získal hodnost podplukovníka (lieutenant colonel). Válečnému období jeho života se věnuje kapitola "Schmelkes, the Czech" v knize Edny Binkowski: Code Name: High Pockets.

Schmelkes po válce firmu v Manile předal svému bratrovi, Willymu Schmelkesovi. Z postu úřadujícího tituláře Honorárního konzulátu ČSR Manila oficiálně rezignoval dne 16.1.1946. Rezignace byla notifikována americké straně 30.1.1946.

Schmelkes ještě v roce 1945 odcestoval do Santa Barbary v Kalifornii, kde americkou armádu informoval o svých válečných aktivitách. Pobýval zde několik měsíců. Zde ho také poprvé navštívila jeho žena, která o něm 5 let neměla žádné zprávy. Pro armádu USA bylo nejdříve obtížné akceptovat skutečnost, že Schmelkes měl vojenskou hodnost a sloužil v americké armádě. Nebyl totiž občanem USA. V uznání jeho zásluh mu nakonec bylo uděleno státní občanství USA a prominuta podmínka pobývat v zemi 5 let. Nebyl nucen se vzdát svého československého občanství.

Norbert Schmelkes přicestoval za svou ženou a dcerou do Mexika v roce 1946. Zde ho poprvé od odjezdu z Manily ve svých 6 letech spatřila i dcera Corina. V Mexiku poté pracoval jako ředitel v dovozní a vývozní společnosti Getz de Mexico. V roce 1948 se mu narodila další dcera Sylvia Irene. Byl velmi aktivní v americké veteránské organizace American Legion a byl zvolen i do jejího vedení jako National Vice Commander.

Norbert Schmelkes zemřel 11. prosince 1971 v Mexico City. Byl pohřben spolu s filipínskou a americkou vlajkou, tedy vlajkami zemí, které ho považovaly za hrdinu. Bohužel ne s československou vlajkou, neboť komunistický puč v Praze veškeré kontakty se západním odbojem nadlouho přerušil. Žádného ocenění v Československu nebo České republice se Schmelkes ani celá česká odbojová skupina z Filipín nikdy nedočkali, přestože válečné aktivity Čechů na Filipínách jsou nyní již tradičně oceňované nejen USA ale i filipínským ministerstvem obrany a místní armádou. Poslední člen z této skupin, pan Karel Aster dosud žije na Floridě v USA.

V Mexiku dále žije jeho dcera Corina Schmelkes, která našemu velvyslanectví laskavě poskytla informace a fotografii svého otce pro tento článek. Za zpracování podkladů děkujeme také PhDr. Tomáši Klusoňovi, Archiv MZV ČR.

Další informace: