česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schnurmacher, Leo: honorární konzul Československa na Filipínách

Narodil se do rodiny malého obchodníka-živnostníka dne 24.4.1889 ve Lhotě u Nové Kdyně (dnešní Chodská Lhota). Rodina se (navzdory jménu) hlásila k české národnosti a používala český jazyk. Po absolvování domažlického gymnázia strávil Schnurmacher 3 roky na praxi v Čechách. Pak vystřídal různá místa v Německu, Belgii a Francii.

Zpracoval Jan Vytopil

V roce 1911 definitivně odjel na Filipíny, kde setrval až do roku 1940. Zde začínal u importní / exportní firmy Ed. A. Keller and Company Ltd., později přešel do managmentu firmy Clarke´s Inc., vyrábějící (a importující) cukrovinky. Později přešel (už jako společník) k firmě Swiss Oriental Commercial Company a od roku 1920 se definitivně osamostatnil. Jeho vlastní firma Leo Schnurmacher Inc. obchodovala s koprou a dalšími produkty.

V roce 1926 byl prezidentem Masarykem jmenován honorárním konzulem Československa v Manile, do funkce nastoupil 17. 4. 1927. Honorární konzulát fungoval bez problémů po deset let. Problémy se dostavily až s blížícím se válečným konfliktem. Dne 10.3.1939 podal Schnurmacher svoji rezignaci. Rezignace byla - je možné, že z bezpečnostních důvodů - zdůvodněna zdravotními potížemi. Tento přípis však došel do Prahy až po okupaci českých zemí, takže na MZV ČSR, nyní na MZV v likvidaci, ho nikdo nevyřizoval a byl rovnou uložen ad acta.

Schnurmacher letter

V USA pak vyslanec Hurban přesvědčil Schnurmachera, aby vzhledem k politické situaci ve svém úřadě setrval. Schnurmacher pak v létě 1940 znovu otevřel HK, ale již v říjnu 1940 se byl nucen se urychleně odstěhovat poté, co byl varován s tím, že je v ohrožení z japonské strany.

Stále větší díl odpovědnosti v té době již přebírali bratři Schmelkesové. Schnurmacherův zástupce, pražský rodák Norbert Schmelkes, se stal jeho zetěm a když Schnurmacher v říjnu 1940 definitivně opustil Filipíny a odstěhoval se do USA, Schmelkes převzal jeho firmu. Jako zástupce konzula se ujal i funkce úřadujícího správce honorárního konzulátu. Po japonském vpádu na Filipínách existoval Honorární konzulát ČSR pouze de iure. Schnurmacher pobýval v USA a svou již druhou formální rezignaci podal až po osvobození Manily. Jeho rezignace z 27.3.1945 byla americké straně oficiálně notifikována 27. 4. 1945.

Datum úmrtí Leo Schnurmachera se z našich zdrojů nedá zjistit.

Za přípravu podkladů pro tento článek děkujeme PhDr. Tomáši Klusoňovi, Archiv MZV ČR.