česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: flickr.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České technologie jako lék na filipínskou dopravu

Dle dopravního indexu z dat světoznámého výrobce automobilových GPS navigací TOM TOM má filipínské hlavní město Manila druhé nejhorší dopravní zácpy na světě ihned po indickém Bangaloru ze všech 416 hodnocených měst světa. Průměrná hodnota úrovně přetížení dopravní infrastruktury činí v Manile 71%, což znamená, že řidiči stráví v průměru o 71% času  více než by měli. V obecné rovině trpí většina filipínských měst  nedostatečnou kapacitou letišť, velmi omezenou hromadnou dopravou či brakem železničního spojení. Tyto faktory způsobují značné ekonomické ztráty a dlouhodobě zatěžují filipínskou populaci  extrémním časovým fondem určeným pouze na cestu z či do zaměstnání.
 

V rámci boje proti nedostatečné kapacitě dopravní infrastruktury započala současná vláda program „Build Build Build“ jehož úkolem je realizace 72 projektů v hodnotě 3,7 miliard filipínských peso, které by měly umožnit výstavbu nových mostů, dálnic, železnic, městské dopravy či letišť.  Finanční krytí je nepravidelně rozděleno na několik nástrojů skládajících se především z oficiální rozvojové pomoci či projektů typu partnerství veřejného a soukromého sektoru. Většina z projektů je ve fázi stavby či přípravných prací , kdy jsou jednotlivé projekty schvalované Národní ekonomickou a rozvojovou radou NEDA, která neustále aktualizuje projektové cykly a způsoby financování.

V leteckém sektoru v současnosti existuje 114 rozvojových projektů letišť včetně staveb na letištích Clark, Bicol a mezinárodním letišti Bulacan. Jedná se o doplněk k nedávno dokončeným 121 letištním projektům pod záštitou Ministerstva dopravy Filipín. Ministerstvo také usiluje o rozšíření místních železnic ze současných 77 kilometrů na 1200 kilometrů do roku 2022 včetně již probíhající stavby metra v Manile.

Obchodně ekonomický úsek české ambasády v Manile tak dlouhodobě reflektuje situaci v oblasti modernizace dopravní infrastruktury formou online prezentací českých firem v oblasti dopravní infrastruktury. Unikátní řešení na elektronické a elektrické vybavení pro letiště a heliporty firmy Transcon Electronic Systems včetně nabídky na stavbu letištní věže bylo hlavním tématem online prezentace  filipínskému Úřadu pro civilní letectví. V oblasti silniční infrastruktury proběhla prezentace firmy Cross Zlín největšímu provozovateli dálniční sítě firmě Metro Pacific Tollways Corporation. V neposlední řadě došlo na online setkání a nabídce na možné dodání náhradních dílů ze strany Škoda Transportation  firmě Light Rail Manila Corporation (LRMC) provozující jednu ze tří tramvajových linek v Manile.

Benjamin Žiga, Obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví České republiky v Manile