česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filipínské zdravotnictví má rostoucí tendenci

Filipínské zdravotnictví  se skládá z veřejného a soukromého sektoru, přičemž první z nich má na starosti preventivní péči, primární péči a zdravotní gramotnost, zatímco druhý se zaměřuje na nabídku specializovaných služeb. Očekává se, že veřejný a soukromý sektor zdravotní péče v zemi dále posílí své partnerství díky přijetí univerzálního zákona o zdravotní péči (Universal Healthcare Law UHC) v roce 2019.
 

Zákon umožňuje přístup ke zdravotnickým službám, kdy jsou všichni obyvatelé automaticky zařazeni do vládního Národního programu zdravotního pojištění (National Health Insurance Program -NHIP).Stát také poskytuje také financování filipínské zdravotní pojišťovně (PhilHealth) z příjmů generovaných jinými státními společnostmi a navýšením tzv. daní z hříchu ("sin tax"¨), což následně pomáhá při poskytování prostředků do zdravotnictví a snižuje celkové výdaje filipínské domácnosti na zdravotní péči. Aby bylo zajištěno jeho řádné provádění, zákon rovněž zavádí reformy k řešení stávajících problémů, jako je nedostatek a nerovnost v distribuci zdravotnických pracovníků po celé zemi, jakož i překrývající se funkce agentur veřejného zdraví. Množství a kvalita infrastruktury, zařízení a technologií však zůstávají přetrvávajícími problémy, jenž značně brzdí zkvalitnění zdravotnictví.

V současné době je na Filipínách pouze 1 456 nemocnic, z nichž 32% jsou státní nemocnice a zbytek jsou soukromá zařízení. Tyto statistiky jsou pod standardy Světové zdravotnické organizace (WHO), kdy byl měl požadovaný počet nemocnic dosáhnout 5250. Veřejná zdravotnická zařízení obvykle uzavírají partnerství s příslušnými subjekty soukromého sektoru prostřednictvím programu partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP). PPP také pomáhá řešit rozpočtové problémy Ministerstva zdravotnictví (DOH). Na rok 2021 byla resortu zdravotnictví přidělena částka 210,2 miliardy filipínských pes, z čehož pouze 14,6 pes bylo přiděleno na pozemní stavitelství, projekty nákupu technologií a vybavení, přičemž většina byla poskytnuta společnosti PhilHealth v rámci každoddenního provozu stávajících veřejných nemocnic po celé zemi.

Expanze a vývoj zdravotnických zařízení řídí růst trhu v sektoru zdravotnických prostředků v zemi. Při realizaci infrastrukturních projektů národní vláda ve skutečnosti očekává, že se sektor výroby zdravotnických prostředků v příštích několika letech rozšíří o 744,7 mil. USD. Země se také přesouvá do zdravotnického sektoru více závislého na technologiích, protože přijímá a zavádí řešení, jako je umělá inteligence a mobilní aplikace, pro širokou veřejnost a v rámci jednotlivých organizací. Na druhé straně farmaceutickému trhu nadále dominuje generikum kvůli platným filipínským zákonům a podpisu výkonného nařízení č. 104 prezidentem Duterte v roce 2020. Uvedený zákon rozšiřuje režim maximální maloobchodní ceny léků (MDRP), který zahrnuje 87 léčivých přípravků nebo molekul a 133 kombinací nebo přípravků na nejvíce vyskytované choroby v zemi.¨

Z výše uvedeného mohou také čerpat české firmy jako je výrobce zdravotnických a pečovatelských lůžek Linet, který již na trhu působí společně s dalšími výrobci jako například výrobce inkubátorů TSE Medical či výrobce přístrojů pro odborné ambulance, rehabilitaci, kardiologii BTL Medical Technologies. S rostoucí tendencí sektoru a požadavky na kvalitnější péči představují Filipíny potencionální trh pro české výrobce v oblasti zdravotnictví.

Benjamin Žiga, Obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví České republiky v Manile