česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Manila
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První realizace Programu B2B na Filipínách

Program B2B rozvojového partnerství poprvé ve své historii dosáhl na daleké Filipíny.
Ve dnech 4.-6. června 2018 se uskutečnila realizace projektu Studie proveditelnosti - Investice do čistíren odpadních vod pro veřejné zdraví a udržitelnou produkci akvakultury v municipalitách  Ivisan a Sapian v provincii Capiz na filipínském ostrově Panay. Jednalo se tak o první realizaci v rámci programu rozvojového partnerství pro soukromý sektor na Filipínách. Česká firma Vodní zdroje Ekomonitor ve spolupráci s Úřadem pro rybolov a vodní zdroje (BFAR) provedly zmapování současného stavu zdrojů znečištění a odvodu odpadních vod v přímořských oblastech.

Zátoka „Sapian Bay“ se nachází v severní části municipality Sapian a je geograficky spojena se zátokou Capiz v municipalitě Ivisan. Jedná se o mělké mořské zátoky mající rozsáhlé laguny, mangrovové sady a bažiny, do kterých ústí několik říček. Celá oblast je velice známa svou akvakulturou a pěstováním mořských produktů. Dle požadavku BFAR potažmo Ministra zemědělství Filipín je v oblastech, kde se nacházejí zmíněné chovy, nutné investovat do vodohospodářské infastruktury zejména čištění odpadních vod. Cílem studie proveditelnosti je jak zpracování evidence zdrojů znečištění povrchových vod, tak i příprava podmínek pro komerční dodávky čistíren odpadních vod se zavedením recyklace odpadních vod případně dalších vodohospodářských postupů a služeb (poradenství).

Tým firmy Ekomonitor nejprve navštívil místní úřady obou municipalit v rámci seznámení s projektem B2B a za účelem získání případných informací o lokalitách, kde dojde k odebrání vzorků.Mezi ohlasy místních subjektů byl zaznamenán značný zájem o možné vybudování úpraven vod a především kvalitní zmapovaní celé oblasti. V rámci návštěv jednotlivých municipalit docházelo k častým dotazům na úpravny pitné vody pro místní komunity, které téměř ve všech případech sdílí jediný zdroj pitné vody. Je zřejmé, že kromě intenzivního využívání zátok na chov mušlí, ústřic, škeblí, krevet, krabů a různých druhů ryb nejsou oblasti zcela rozvinuty a nabízí se zde celá řada menších projektů s vysokou efektivitou.

Ze strany filipínských představitelů jsou takové aktivity značně ceněny a tento fakt se pozitivně odráží na spolupráci s Ministerstvem zemědělství. I přesto, že se nejedná o rozsáhlý projekt, tak je třeba danou aktivitu vnímat jako pozitivní nakročení Filipín do Programu B2B rozvojového partnerství.

Benjamin Žiga, Obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví České republiky v Manile