česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Copernicus
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unijní program Copernicus otevírá nové možnosti spolupráce s filipínskými vědci

Zástupci Evropské unie, Filipínské vesmírné agentury (PhilSA) a filipínského Ministerstva vědy a technologií oficiálně zahájili na konci dubna 2023 spolupráci na projektu Copernicus. Filipíny jsou první země regionu ASEAN, která se do projektu Copernicus zapojila. Projekt s oficiálním názvem „Copernicus Capacity Support Action Programme for the Philippines (CopPhil)“ a rozpočtem ve výši deset milionů euro má za cíl zlepšit využívání satelitních dat v různých oblastech přínosných pro Filipíny.
 

Copernicus je stěžejní program EU pro pozorování Země, který poskytuje údaje o životním prostředí a klimatu odvozené z družic – Sentinelů – které monitorují naši planetu a její četné ekosystémy 24 hodin denně. Program koordinuje a řídí Evropská komise. Realizuje se ve spolupráci s členskými státy EU, Evropskou kosmickou agenturou (ESA), Evropskou organizací pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT), Evropským střediskem pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF) a dalšími agenturami.

Filipíny neustále čelí přírodním katastrofám a jsou zranitelné vůči dopadům klimatických změn. CopPhil se proto snaží pomáhat filipínským institucím při vývoji vnitrostátních systémů, které budou využívat údaje z družic EU při zmírňování dopadů přírodních katastrof, pro přizpůsobení se změnám klimatu a  také při tvorbě strategií pro zabezpečení potravinové bezpečnosti. PhilSA plánuje využití datových souborů Sentinel rovněž pro mapování krajiny, monitorování akvakultury a sledování hospodaření v lesích a povodích na Filipínách. Účast Filipín na programu Copernicus může pomoci českým odborníkům podílet se na vývoji a aplikaci těchto technologií.

I když je filipínský vesmírný program teprve v počátcích, tak přesto existuje zájem o spolupráci s českou vědeckou a výzkumnou komunitou, která má značné renomé i v rámci unijních vesmírných programů. Svědčí o tom také účast ředitele PhilSA Dr. Marciana na konferenci Czech Space Week v Praze v roce 2022. Další příklad možné věděcké a výzkumné spolupráce mezi Českem a Filipínami představuje start-up numer8, působící v Praze při inkubátoru EUSPA, který nabízí spolupráci Batangas State University se záměrem implementovat projekt využívající satelitní technologie při lovu ryb.

Maroš Guoth, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Manile