česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Československá odvaha: dobrovolníci ve 2. světové válce

U příležitosti oslav Dne chrabrosti, či Araw ng Kagitingan, připadajícího na 9. dubna, se pořádají pietní akce k uctění památky účastníků statečné obrany a bojů. Vedle památky filipínských a amerických vojáků si Velvyslanectví ČR v Manile připomnělo také památku československých občanů, kteří dobrovolně bránili Filipíny během 2. světové války.

Příběh československých obránců Bataanu je jedinečný, ačkoli málo známý. Jelikož to byli občané Československa, resp. občané Protektorátu Čechy a Morava, tedy státního útvaru vnuceného nacisty, japonské síly garantovaly jejich bezpečnost. Přesto se rozhodli nabídnout své služby na obranu Filipín, a tak byli jedinými občany států okupovaných nacisty, kteří sloužili v silách USA na Dálném východě U.S. Army Forces in the Far East (USAFFE). Slovy Karla Astera, jednoho z českých obránců Bataanu zesnulého v r. 2019, "Bojovat za Filipíny bylo v té době jako bojovat za svobodu Československa."

Toto období v dějinách České republiky a Filipín zanechalo nesmazatelnou stopu v česko-filipínských vztazích. Odvážné rozhodnutí bojovat za svobodu země, která nebyla jejich vlastní, je zachyceno také ve svatyni věnované jejich památce v Capas v Tarlacu a dále na náhrobcích a zdech se jmény pohřešovaných na Americkém hřbitově v Manile.

S více než 16 tisíci hrobů zemřelých vojáků a přibližně 36 tisíci jmen na Zdech pohřešovaných je Americký hřbitov v Manile největším svého druhu na světě. Na rozsáhlém území 152 akrů odpočívají velké příběhy 2. světové války. Tyto příběhy jsou obsahem naučné prohlídky pod vedením znalého průvodce p. Vicente Paolo Lima IV.

Během návštěvy členů Velvyslanectví ČR v Manile vedené velvyslankyní Janou Šedivou objasnil p. Lim, že držení Bataanu mezi 6. lednem a 9. dubnem 1942 zdrželo japonské síly od postupu v Pacifiku, což přispělo k vítězství spojenců ve 2. světové válce. Rovněž pojednal o významu role, již za války hráli českoslovenští dobrovolníci. Tito měli na starosti dodávky a logistiku a rovněž měli za úkol obstarat nástroje k mletí rýže na frontě u Abucay, což je vystavilo nepřátelské palbě trvající 36 hodin. Tyto nástroje byly zásadní pro zvýšení přídělu potravy pro americké jednotky. Proto Jan Bžoch, Pavel (Paul) Fuchs, Leo Hermann, Fred Lenk, Otto Hirsch a Arnošt Morávek obdrželi Americkou medaili Svobody - nejvyšší civilní vyznamenání USA.

Dva z dobrovolníků jsou pochováni na Americkém hřbitově v Manile: Leo Hermann a Pavel (Paul) Fuchs. Podle archivních záznamů Leo Hermann zemřel jako válečný zajatec v japonském koncentračním táboře ve Fukuoce 2. dubna 1945 a Pavel (Paul) Fuchs zemřel v Camp O'Donnell 25. května 1942 na úplavici. Vedle československých dobrovolníků členové velvyslanectví navštívili také hrob amerického vojáka českého původu. Charles Stejskal byl přidělen jako náhradník pěchoty u jednotky M, 172. pěchoty, 43. pěchotní divize a účastnil se invaze v Lingayenském zálivu a dalších následných operací. Byl zabit 24. ledna 1945 poblíž města Rossario na severu Luzonu.

Českoslovenští dobrovolníci zažili mnohé hrůzy války od setkání s přímou palbou, smutně proslulým pochodem smrti či tzv. pekelnými loďmi, kde bylo ztraceno mnoho životů. Pan Lim je pravnuk filipínského válečného hrdiny, brigádního generála Vicente Lima, jenž hrdinně položil svůj život za vlast. Pro něj je vyprávění válečných příběhů osobním posláním, jímž připomíná hrůzy války. Stejně jako českoslovenští dobrovolníci obětoval také brigádní generál Lim svůj život obraně Filipín. Jeho taktika a kvalitní strategie pomohla při obraně Bataanu, kde v čele 41. pěchotní divize bojoval, zatímco českoslovenští dobrovolníci demontovali a zajišťovali rýžové mlecí stroje. S osobním vztahem k historii Bataanu přes svého praděda je pro p. Lima důležité vyprávět příběhy minulosti, aby lidé v budoucnu neopakovali stejné chyby.

Návštěva hřbitova byla velice osobní také pro velvyslankyni J. Šedivou. V době probíhající války v Evropě, kdy Ukrajina čelí nevyprovokované invazi Ruska, je příhodné připomínat si dějiny a poučení z předchozích světových válek. "Je důležité, abychom si připomínali poučení z minulosti: že ve válkách není vítězů a civilisté, zejména ženy a děti jsou vždy ohroženi nejvíce. Třebaže se může zdát, že válka je daleko od našich dveří, budeme jí zasaženi tak či onak bez ohledu na to, kde se nacházíme," pronesla velvyslankyně Šedivá.  

Česká republika, jakožto jedna ze zemí, které v minulosti byly okupovány cizími agresory, zůstává pevná ve svém odhodlání připomínat minulost a zastávat se těch, jejichž svoboda je ohrožena. U příležitosti oslav Dne chrabrosti, či Araw ng Kagitingan, Velvyslanectví ČR v Manile připomíná minulost a ty, kteří položili své životy za svobodu. A s pokračujícími boji a zhoršující se situací na Ukrajině připomíná veřejnosti, aby vyzývala všechny strany konfliktu k respektování mezinárodního práva a k vyvarování se hrůz minulosti.

Galerie


American Cemetery Manila 2022