česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Manile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český poeziomat v Manile

Český poeziomat, který recituje českou a filipínskou poezii v češtině a angličtině, od 8. listopadu 2018 zdobí veřejný park v Manile. Odhalení poeziomatu proběhlo za účasti velvyslance ČR J. Olši jr., starostky města Taguig Lani Cayetanové, ministra kultury Virgilia Almaria a Ondřeje Kobzy, českého kavárníka a vynálezce poeziomatu.

 

Díky poesiomatu, originálnímu zvukovému objektu, který funguje podobně jako jukebox a po stisku tlačítka přehraje na přání kolemjdoucích vybranou báseň, jsou od 8. listopadu 2018 na hlavní pěší zóně Bonifacio Global City - hypermoderní částí filipínské metropole – k poslechu díla českých, slovenských a filipínských básníků.

V angličtině na přání kolemjdoucích znějí překlady Vítězslava Nezvala, Antonína Sovy, Josefa Václava Sládka, Jiřího Ortena, naopak básně Jaroslava Vrchlického, Fráni Šrámka, Václava Hraběte či Jana Křesadla přeložil do filipínštiny Mikael Co, překlad Seifertova Hříšného města je pak dílem filipínského ministra kultury Virgilia Almaria. Česká poezie ale není – jak by se mohlo zdát - na Filipínách neznámá, už v 70. letech Virgilio Almario přeložil první Seifertovy básně a společně s českou ambasádou byl v roce 2015 iniciátorem vydání velkého výboru ze Seifertovy poezie v Manile. Anglické překlady české poezie byly použity s laskavým svolením překladatele p. Václava Z. J. Pinkavy.

Vedle českých autorů Poesiomat v Manile přehrává i básně filipínských autorů, ať už píší anglicky nebo filipínsky - jsou zde k poslechu básně Gémino Abada, Virgilio Almaria, Mikaela Co, Joselita D. De Los Reyese, Mookie Katigbak-Lacuestové, Jerry B. Gracia, Allana Pastrany, Ildefonse Santose, Rolanda S. Tinia a Alfreda Yusona.

 Fungování poesiomatu za filipínskou stranu zahájili nejvýznamnější žijící básník země Virgilio Almario, který je současně členem vlády a předsedou Národní komise pro kulturu a umění (de facto ministr kultury) a starostka města Lani Cayetanová, jejíž manžel byl donedávna ministrem zahraničních věcí Filipín. Poesiomat odhalili společně jeho tvůrce Ondřej Kobza a velvyslanec ČR Jaroslav Olša, jr. Slavnostní akce se zúčastnilo na pět desítek hostů z řad diplomatického sboru, filipínských médií a několik z prezentovaných básníků, kteří také přečetli své verše.

Instalací Poesimatu, který na prestižním místě už zůstane natrvalo, nejenom oslavujeme sté výročí společného státu Čechů a Slováků, ale především chceme prezentovat Česko (a jeho kulturní dědictví v podobě české poezioe) jako inovativní zemi se zajímavou kulturou v zemi s nejvyšším ekonomickým růstem v jihovýchodní Asii. 

Stavbu poeziomatu, který je od včerejšího dne ve vlastnictví Bonifacio Art Foundation (BAFI), která spravuje a kultivuje veřejné plochy v celém Bonifacio Global City, zajistil sponzorský dar firmy HomeCredit Philippines. Profesionální studiové nahrávky poezie v podání samotných filipínských básníků, resp. profesionálních herců zajistil významný spisovatel a šéfredaktor filipínské edice měsíčníku Esquire Sarge Lacuesta.

Galerie


Czech Poetry Jukebox in Manila