česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Manila
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filipíny zajímají české technologie v oblastech energetiky a vodohospodářství

Vodní hospodářství a energetika by se mohly stát dalšími obory, ve kterých by české firmy mohly uspět na Filipínách. Díky aktivitě velvyslanectví se šestice českých firem se za účasti náměstků filipínského ministra obchodu a průmyslu představila v Manile svým potenciálním partnerům.
 

České firmy z oblasti vodního hospodářství a energetiky prezentovaly své služby a produkty na konferenci Water & Energy, která se uskutečnila 13. září v  hotelu New World v Manile. Konference proběhla v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie, kdy zastupitelský úřad Manile spolupracoval s klastrem Czech Renewable Energy Alliance, který dlouhodobě působí v oboru technologií pro vodohospodářská díla, odpadového hospodářství a obnovitelných zdrojů.

Dopolední část konference Water and Energy byla zahájena uvítacím vystoupením obchodního rady Benjamina Žigy, který zároveň představil náměstka pro konkurenceschopnost a usnadnění podnikání filipínského ministerstva obchodu a průmyslu pana Rowela Barby. Náměstek uvítal možnost účasti na prvním setkání oborového charakteru od podepsání dohody o ekonomické spolupráci mezi oběma zeměmi. Následně došlo k představení jednotlivých firem manažerem klastru panem Břetislav Skácelem, který zároveň prezentoval aktivity Czech Renewable Energy Alliance jako oborového lídra pro vstup na filipínský trh.

Akce se zúčastnili představitelé společností GEOtest, Urga, PS Profi,  BAC Asia a v zastoupení také Strojírny Brno a firma Sigmainvest. Na straně hostů se prezentace účastnili zástupci Ministerstva obchodu a průmyslu včetně dvou náměstků. Kromě výše jmenovaného Rowela Barby byla přítomna také náměstkyně pro správu služeb Ruth B. Castelo. Náměstkyně Castelo označila danou akci jako velice přínosnou a důležitou platformu pro filipínský státní i soukromý sektor, který by měl nadále prohlubovat vztahy s netradičními partnery jako je České republika.

Prezentace a navazující B2B setkání se těšilo značnému zájmu přítomných hostů z řad velkých stavebních firem, vodohospodářských společností a energetických a geotermálních asociací. Mezi jednotlivými bloky také proběhl pracovní oběd, který účastníci využili k vzájemné diskuzi a předání kontaktů a objasnění vzájemných priorit. V rámci závěrečné číše vína ocenily přítomné firmy možnost přímého kontaktu s českými protějšky a následnou odbornou diskuzi v přítomnosti představitelů filipínského Ministerstva obchodu a průmyslu.

Benjamin Žiga, Obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví České republiky v Manile