česky  english 

rozšířené vyhledávání

Média na Filipínách

Na Filipínách operuje více než 200 televizních stanic, přes 500 rozhlasových stanic v pásmu VKV, významné celonárodní deníky a další média. Některá média jsou vlastněna vládou (televize IBC a rozhlas Philippine Broadcasting Service), naprostá většina médií však je v soukromých rukou. Vládní politiku vůči médiím má na starosti Kancelář prezidenta, přičemž svoboda tisku je zahrnuta do ústavy z roku 1987.

I přesto si však Filipíny v mezinárodních hodnoceních svobody tisku drží velmi nízké místo. Žebříček World Press Freedom Index z roku 2014, připravovaný francouzskou organizací Novináři bez hranic (RWB) zařazuje zemi na 149. pozici na světě. RWB tak řadí Filipíny o 2 stupně níže než předchozí rok, a to za země jako je Malajsie (147) a Rusko (149) a těsně před Irák (153). Při posuzování zemí se bere v potaz nezávislost médií, prostředí ve kterém novináři pracují, cenzura, legislativní rámec, transparentnost a infrastruktura a dále dodržování lidských práv vůči novinářům, včetně únosů a vraždám žurnalistů.

Nejznámějším incidentem vůči novinářům na Filipínách je tzv. Masakr v Maguindanao z 23. listopadu 2009, ve kterém bylo zavražděno 58 lidí, z nichž 34 byli novináři , vše v rámci volební kampaně v oblasti. Americká organizace Committee to Protect Journalists již před tímto masakrem označila Filipíny za zemi, která je druhým nejnebezpečnějším místem na světě pro novináře po Iráku. Podobný masakr od té doby sice zaznamenán nebyl, nicméně soud s účastníky masakru ani po tolika letech nebyl dokončen a vraždy novinářů na Filipínách nadále pokračují. Jen v roce 2013 bylo na Filipínách zavražděno 9 novinářů.

Tištěná periodika

Na Filipínách vychází několik celonárodních deníků a více než dvě desítky bulvárních novin. Hlavní celonárodní deníky jsou vydávány v angličtině. Vychází zde i množství časopisů, ale jedná se především o společenské magazíny (v angličtině) a bulvární časopisy (v tagalogu, event. jiném místním jazyku). Pro Evropana nezvykle velký prostor v denících je věnován společenskému zpravodajství a překvapí i různé reklamy věnované poděkování či blahopřání vládním činitelům.

Z celonárodních anglických periodik patří mezi nejdůležitější především tyto první tři deníky, zde řazené podle čtenosti v zatím posledním realizovaném průzkumu Nielsen Consumer and Media View z února 2013. Prodej tří hlavních deníků se dle jejich informací pohybuje v rozmezí 300-450 tis. výtisků denně.

Ekonomická média

Deníky Business Mirror (čtenější) a Business World jsou hlavními ekonomickými médii v zemi.

Televize

  • GMA Network (Global Media Arts): www.gmanetwork.com
  • ABS-CBN Broadcasting Corporation (Alto Broadcasting System-Chronicle Broadcasting Network): www.abs-cbn.com
  • TV5 www.tv5.com.ph
  • PTV4 People´s Television: www.ptv.ph - spadající pod People‘s Television Network, INC.
  • IBC International Broadcasting Corporation – vládní televizní síť koordinovaná kanceláří prezidenta
  • RPN9 Radio Philippines Network - www.rpn9.com 

Rozhlasové stanice

V zemi operuje ohromné množství rozhlasových stanic (přes 300). včetně řady regionálních stanic, na nichž převažuje hudba a pořady zábavnějšího rázu.

  • Super Radio DZBB - patří mezi nejdůležitější zpravodajské stanice, je součástí televizní stanice GMA
  • DZMM Radyo Patrol Sais-Trenta - kontrolováno televizní korporací ABS-CBN
  • DZRB Philippine Broadcasting Service – vládní rozhlas

 Tiskové agentury

  • Philippines News Agency (PNA) - vlastněna státem