česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: @ ZÚ Manla
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava fotografií Jana Šibíka otevřena v Národním muzeu Filipín

Výstava držitele prestižní ceny World Press Photo, českého fotografa Jana Šibíka, byla dne 19. února 2018 zahájena v budově Národního antropologického muzea Filipín v Manile za účasti fotografa Jana Šibíka. Výstava „ten years – through lenses of Jan Šibík“ mohou zájemci shlédnout do 22. dubna 2018.
 

Výstava „Deset let“ provádí diváky uplynulou dekádou očima Jana Šibíka: od přírodních katastrof na Haiti a Filipínách, přes arabské revoluce po dramata kyjevského “majdanu” i příběhy uprchlíků mířících do Evropy.

Výstavu v Národním antropologickém muzeu zahájil dne 19. února 2018 společně s Janem Šibíkem velvyslanec České republiky na Filipínách Jaroslav Olša jr. a generální ředitelka Národního muzea Filipín paní Anna Labrador. Výstava bude k vidění do 22. dubna 2018.

Jak název výstavy naznačuje, shrnuje práci autora, jenž dlouhodobě formuje podobu české reportážní fotografie, za uplynulou dekádu – a ve svém celku se stává svědectvím o proměně světa, k níž v uplynulém desetiletí došlo.

Jan Šibík je tam, kde se něco děje. Zajímají ho přírodní katastrofy a jejich následky – tajfun Haiyan nebývalých měřítek na Filipínách nebo nepokoje po zemětřesení na Haiti. Důležitým tématem jsou také důsledky nových ideologií, s nimiž je současný svět konfrontován - ruský velmocenský imperialismus nebo militantní islamismus, jenž vyprovokoval uprchlickou krizi dosud nebývalých rozměrů. “Je to deset let mého života a zároveň deset neuvěřitelně důležitých let, které ovlivnily vývoj v Evropě,” řekl Jan Šibík.

Jan Šibík podnikl na 250 reportážních cest do všech koutů světa a realizoval stovky reportáží v České republice. Dvacet let pracoval jako vedoucí fotooddělení a obrazový redaktor v časopise Reflex.

Jan Šibík v soutěži Czech Press Photo obdržel v různých kategoriích pět desítek ocenění, z toho dvakrát hlavní cenu této soutěže. V roce 2004 získal ocenění v soutěži WORLD PRESS PHOTO. Třikrát také obdržel cenu v prestižním mezinárodním srovnání Fuji Press Photographer.

Jan Šibík dosud vydal čtyři souhrnné publikace svých fotografií: Kdyby všechny slzy světa (1997), Ďábel v nás (2001), Stories (2006) a Deset let (2017), jež mapuje Šibíkovu práci v období 2007-2016.

Galerie


Jan Šibík exhibition in Manila