česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínka na Čechy padlé na Filipínách za 2. světové války

Náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta uctil památku sedmi Čechů, kteří položili svůj život v době japonské okupace Filipín, kdy se celá české komunita přidala na stranu obránců a země a dobrovolně vstoupila do spojených amerických a filipínských jednotek.

Na závěr své cesty na Filipíny navštívil náměstek Kuchta v doprovodu velvyslance ČR Jaroslava Olši, jr., zástupce velvyslance ČR v Manile Jana Vytopila a pracovníka Ministerstva obrany ČR Ondřeje Šlechty místa spojená s osudem českých dobrovolníků, kteří vstoupili do armády s cílem pomoci ubránit Filipíny před japonskou invazí za 2. světové války – poloostrov Bataan a ostrov Corregidor.

2/4

2/4

V Capas nedaleko města Tarlac pak velvyslanectví v Manile ve spolupráci s příslušnými sekcemi Ministerstva národní obrany Filipín připravil pietní akci za sedm Čechů, kteří zemřeli v době japonské okupace, a vůbec poprvé v historii jménem Ministerstva obrany ČR položil věnec k památníku českých padlých. Za filipínskou stranu se akce zúčastnil brigádní generál Restituto L. Aguilar, velitel sekce pro veterány Ministerstva národní obrany Filipín, vojenským velitelem slavnosti byl plukovník Abayani. Ministerstvo národní obrany současně význam akce podtrhlo vysláním rozsáhlé, stočlenné, skupiny vojáků, včetně čestné stráže a vojenské kapely. Akci ukončil slavnostní oběd s představiteli Ministerstva národní obrany.

3/4

3/4

O pietní akci a položení věnce u českého památníku v Capas informovaly hned čtyři z pěti filipínských ústředních deníků – dne 7. října 2016 Manila Bulletin, Philippine Star a Manila Standard, o tři dny později pak i Manila Times. Informace vyšly i na webu Ministerstva národní obrany Filipín. Média zaujalo především poukázání na společnou vojenskou historii při obraně země na Bataanu a Corregidoru. Účast českých dobrovolníků ve válce proti japonským okupantům spolu s americkými a filipínskými jednotkami se ukazuje jako velmi pozitivní krok nejen vůči veřejnosti, ale otevírá dveře i u představitelů armády a ministerstva obrany, z nichž řada měla předky, které se těchto bojů také účastnily.

4/4

4/4

Foto Jan Vytopil