česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Manile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

30. výročí Sametové revoluce na Filipínách

ZÚ Manila si připomněl 30. výročí Sametové revoluce na Filipínách dvěma akcemi – filmovým festivalem „Iron Curtain Film Festival“ a výstavou fotografií „1989: The Velvet Revolution“.

První připomínkovou akcí byl filmový festival „Iron Curtain Film Festival“, který ZÚ Manila uspořádal společně s Goethe Institute na Filmovém institutu při University of the Philippines v Manile ve dnech 22. – 25. srpna 2019. Na festivalu byly uvedeny filmy z doby komunismu v ČR a Německu nebo filmy reagující na důsledky studené války. ČR na festivalu uvedla v několika časových slotech filmy Ucho, Kawasakiho růže a Občanský průkaz. Festival byl zahájen diskuzí se studenty a akademiky o roli komunismu v 20. století v Evropě, jeho reálném průběhu a historickém roce 1989, což bylo dáno do kontextu filipínské lidové revoluce EDSA z r. 1986, která nesla podobné znaky změn režimu vyvolaného zdola. Diskuze se studenty se vedle velvyslankyně J. Šedivé zúčastnili historici z UP-Diliman a University of the East.

Oslavy 30. výročí Sametové revoluce v Manile kulminovaly otevřením výstavy Českých center „1989: The Velvet Revolution“ s podtitulem „The end of the totalitarian regime in Czechoslovakia“ dne 18. listopadu 2019 v galerii Areté na Ateneo de Manila University. Výstavu, na které se podílela fakulta historie a fakulta evropských studií AdMU, zahájila velvyslankyně J. Šedivá společně s rektorem univerzity AtDU J. Ramonem T.Villarinem, S.J. a ředitelkou galerie Areté Mercedes T. Rodrigo. Vernisáži předcházela panelová diskuze o událostech roku 1989 v Evropě a r. 1986 v Manile, které se vedle velvyslankyně Jany Šedivé zúčastnila velvyslankyně Německa Anke Reiffenstuel a historici AdMU Meynardo P. Mendoza a Ambeth Ocampo. Vernisáž hudebně doprovodila česká tříčlenná hudební formace Tram Tram Band. 30. výročí Sametové revoluce si ZÚ Manila také připomněl na akci „Czech Beer Night“ dne 16. 11. 2019, kde byla vystavena část výstavy 1989: The Velvet Revolution.

Galerie


1989: The Velvet Revolution