česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Manile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filipíny: Doporučení na cesty a omezení vstupu kvůli šíření koronaviru COVID-19

Aktuální informace k výskytu koronaviru na Filipínácha a podmínky vstupu na území Filipín

Obecné informace

Aktuální informace k výskytu koronaviru na Filipínách naleznete na webových nebo Facebookových stránkách Ministerstva zdravotnictví Filipín:

https://www.doh.gov.ph/

https://www.facebook.com/OfficialDOHgov/

Dne 9.3.2020 vyhlásil filipínský prezident Rodrigo Duterte „stav ohrožení veřejného zdraví“ z důvodu zvýšeného výskytu nakažených koronavirem COVID-19 a prvního přenosu z osoby na osobu na území.

Ministerstvo zdravotnictví dne 7.3.2020 vyhlásilo výstražné upozornění na úrovni „červený kód podúroveň 1“, což znamená, že veškerý lékařský personál by se měl přihlásit ke službě v lékařských a jiných zdravotnických zařízeních.

Vyhlášení tohoto stavu dále znamená, že osoba s podezřením na COVID-19 se musí podrobit povinné karanténě, při odmítnutí dotčené osobě hrozí finanční sankce.

Dále bylo nařízeno uzavření všech škol v regionu hlavního města Manily od 10.3. do 14.3.2020 (prodlouženo do 15.5.2020). Toto opatření by se mělo týkat jak státních, tak i soukromých škol na všech úrovních. Ministerstvo školství však zatím plošné uzavření škol nevyhlásilo.

Další užitečné informace o opatřeních ve světě v souvislosti se šířením koronaviru lze najít na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

Doporučujeme rovněž se v případě cesty registrovat v databázi DROZD.

V případě nouze kontaktujte nouzovou linku Zastupitelského úřadu ČR v Manile +63/9189905778.

Letecké spoje

Přehled aktualizovaných informací IATA k omezením vstupu do jednotlivých zemí naleznete zde.

Prezident Filipín Rodrigo Duterte zakázal dne 2. 2. 2020 do odvolání přílety návštěvníků z ČLR, Hongkongu a Macaa, včetně cizinců, kteří v posledních 14 dnech před svým příletem pobývali v pevninské Číně. Fakticky tak bylo přerušeno letecké spojení mezi Filipínami a Čínou, neboť letecké společnosti zajišťující toto spojení zrušily své letecké spoje.

Návrat do ČR, pokud se měl uskutečnit s přestupy v ČLR, Hongkongu nebo v Macau, není možný, proto žádáme cestovatele, aby se obrátili na letecké společnosti, které jim vystavily letenku, s žádostí o změnu letu.

S platností od 16.3.2020 je požadováno od cizinců, kteří pobývali během posledních 14 dní v Itálii nebo v Iránu potvrzení od lékaře. vydáno nejpozději 48 hodin před vstupem do země.  Všechny tyto osoby jsou povinny podrobit se 14 denní karanténě. Výjimkou jsou filipínští občané, jejich rodinní příslušníci a filipínští rezidenti.

Další omezení vstupu

Úřady Filipínské republiky na své území nevpustí cizince, kteří pobývali v některých provinciích Korejské republiky.

Velvyslanectví České republiky v Manile upozorňuje, že úřady Filipínské republiky nevpustí na své území cizince, kteří před příjezdem na Filipíny pobývali v některých provinciích Korejské republiky. Jedná se zejména o provincii Severní Gyeonsang nebo Gyeongbuk, včetně okresů Daegu a Cheondo. Filipínské úřady zatím neupřesnily, jakým způsobem budou tento zákaz vymáhat, lze však předpokládat, že český občan, který v těchto korejských oblastech před příletem na Filipíny pobýval, nebude na území Filipín vpuštěn. Letecká doprava mezi Filipínami a Jižní Koreou tímto opatřením není dotčena.