česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jana Peterková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filipíny: Aktuální doporučení na cesty

Velvyslanectví České republiky v Manile doporučuje, s ohledem na zhoršenou bezpečnostní situaci a nebezpečí únosu cizinců, dbát během pobytu na Filipínách maximální opatrnosti.

Bezpečnostní situace

Vzhledem ke konfliktu mezi filipínskými vládními jednotkami a kriminální islamistickou teroristickou skupinou Abu Sayyaf, Velvyslanectví ČR v Manile doporučuje necestovat do jihozápadní části Filipín na ostrovy Basilan, Jolo, Sulu, Tawi Tawi a západní (muslimské) části ostrova Mindanao, do východní (křesťanské) části ostrova Mindanao. Za rizikové rovněž Velvyslanectví ČR v Manile považuje i cesty lodí v okolí uvedených oblastí. Na jižní Palawan (po Puerto Princesa) Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje cestovat pouze v naléhavých případech.

Současně, v návaznosti na pokusy Skupiny Abu Sayyaf a obdobných teroristických skupin infiltrovat se do dalších částí země, především turistických center, Velvyslanectví ČR v Manile doporučuje všem občanům ČR dbát maximální opatrnosti na celém území Filipín.

Velvyslanectví ČR v Manile doporučuje na celém území Filipín vyhýbat se shromáždění většího počtu osob z důvodu nebezpečí bombových útoků.

Zdravotní rizika

Dětská obrna

Ačkoliv osmnáctiměsíční epidemie dětské obrny na Filipínách skončila v červnu 2021, filipínské Ministerstvo zdravotnictví nadále doporučuje dbát na očkování proti dětské obrně (poliomyelitida), zejména očkování dětí, obecně jako preventivní opatření proti této nemoci, aby na Filipínách nedošlo k obnovení této nemoci.

Obecně jako proti všem nemocem, kterým se dá předcházet očkováním, tedy například spalničkám, zarděnkám nebo záškrtu.

MZV doporučuje, aby se cestovatelé před cestou poradili se svým lékařem, případně s klinikou cestovní medicíny.

Horečka dengue

Horečka dengue je nebezpečné virové onemocnění, které přenáší komáři (druhy Aedes aegypti a Aedes albopictus). Projevuje se vysokými teplotami, bolestmi kloubů, svalů, celkovým vyčerpáním, nevolností, zvracením, krvácivá forma (zejména se jedná o krvácení z nosu a z úst) může být smrtelná. Proti tomuto virovému onemocnění není možné se nechat očkovat.

MZV doporučuje respektovat doporučení filipínských úřadů, které jako prevenci tohoto onemocnění doporučují zejména vhodné oblečení (dlouhé rukávy a nohavice) a použití repelentů. V případě příznaků onemocnění je nutné okamžitě vyhledat pomoc lékaře.

Doporučujeme rovněž se v případě cesty registrovat v databázi DROZD.

V případě nouze kontaktujte nouzovou linku Zastupitelského úřadu ČR v Manile +63/9189905778.